Wpis z mikrobloga

#neuropa #uniaeuropejska #rigcz

Czysty RiGCZ

Komisja Europejska w poniedziałek ogłosiła propozycję zmian unijnych przepisów dotyczących jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Ich obecność w morzach i oceanach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych Instytutu Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska Naturalnego rocznie dostaje się do nich od 4,8 do nawet 12,7 mln ton takich odpadów. KE przekonuje, że za połowę z nich odpowiada zużycie 10 kategorii produktów, na których właśnie KE się skoncentrowała.

Te z nich, które można łatwo zastąpić zamiennikami z innych, mniej obciążających środowisko materiałów (plastikowe patyczki kosmetyczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów i patyczki do balonów) mają być objęte zakazem wprowadzania do obrotu. Plastikowe butelki na napoje będą akceptowalne, o ile ich nakrętki i pokrywki będą do nich przymocowane. Ponadto państwa członkowskie zostaną zobowiązane do ich odzysku na poziomie 90 proc. do 2025 roku. (dziś w Polsce wprowadza się na rynek 200 tys. ton butelek PET, z czego odzyskuje się ok. 40 proc). Państwa muszą też doprowadzić do ograniczenia korzystania z plastikowych pojemników na żywność i kubków, stosując rekomendowane narzędzia, m.in. krajowe limity czy dodatkowe opłaty dla konsumentów wybierających taki rodzaj opakowań.


http://wyborcza.pl/7,155287,23465917,komisja-europejska-chce-sie-rozprawic-z-plastikowymi-slomkami.html
  • 38
@stekelenburg5: jesli zostaną wprowadzone/wypromowane odpowiednie i niezbyt drogie zamienniki z innych tworzyw to nie widzę problemu. Btw, nadal uważam, że wprowadzenie kaucji na szkło/plastiki/puszki. Byłem na praktykach w Niemczech jakiś czas i choć rozwiązanie wydaje się kłopotliwe to wygląda na skuteczne, z chęcią zobaczyłbym jakieś statystyki. Dla niewtajemniczonych: do butelek/puszek z takich tworzyw doliczana jest kaucja, w sklepach stoją automaty do których się je wrzuca a w zamian kaucja jest zwracana
@Morf

@stekelenburg5: XDDD O tak, rząd chiński podchwycił temat bo było dużo znalezisk na Wykopie.

https://wysokienapiecie.pl/2403-chiny-odchodza-od-wegla-juz-tylko-100-nowych-elektrowni/

W sumie przydałoby się więcej takich znalezisk


dlaczego mam płacić za nie moje winy? Zakazanie użycia plastiku w EU absolutnie nic nie zmieni w skali planety


Nie wiem, chociaż dla mnie trochę głupio by było nadal palić fajki dlatego że inni też palą.

A na poważnie, to każde zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska jest pożądane i obecnie
Bawia sie w jakies ograniczanie plastikow a sami mafiami smieciowymi wysypuja swoje odpady u nas a konczy sie to wielkim ogniskiem zanieczyszczajacym nasza czesc europy. Ustawa smieciowa ktora weszla pare lat temu nie dziala, ludzie nie sortuja smieci a tym co moga rozpalaja piece. Tu jest problem a nie jakies #!$%@? patyczki do uszu.
Beda nas znowu ruchac na odpadach, a eutopa wschodnia jest jednym z najwiekszych producentow opakowan PET
http://opakowania.com.pl/news/europejski-rynek-pet-na-tle-rynku-swiatowego-26086.html
XDDD O tak, rząd chiński podchwycił temat bo było dużo znalezisk na Wykopie.


@Morf: pojawia się to na różnych portalach, więc zakładam, że tak jest.

Jakież by to było prostsze gdyby butelki plastikowe obarczyć kaucją... Niektórzy sami by oddawali a resztę panowie menele by czyścili. Podstawa to odpowiednia zachęta a nie kary


@LisChytrus: to jest jeden problem, kaucję oczywiście bym poparł. Ale plastikowych jest też wiele innych przedmiotów jak widać
wierze, ze robia dobrze, w imie zasady, ze trzeba zaczac od siebie.


@stekelenburg5: I na tym właśnie polega przywództwo i soft power Zachodu, że potrafi narzucić trendy i wybić się ponad smędzenie o "cierpiętnictwie" – i tym przez dziesięciolecia różnił się od zamordyzmów udających mocarstwa, takich jak ZSRR.

Dobrze, że Unia Europejska wciąż ma odwagę zdobyć się na taką politykę. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to mentalnie wciąż znajduje się po