Wpis z mikrobloga

Mureczki z #australia , mam parę pytanek, może mondrych, może gupich, fajnie by było, jakbyście wsparli w kilku z nich, może zrewanżuję się jakimś dobrym, zimnym piwkiem, jeśli trafię do tego samego miasta ( ͡ ͜ʖ ͡)
1. Mam kartę debetową z polskiego banku i tu pytanie natury formalnej: jak wymieniać PLNy na AUDy? Konkretnie chodzi mi o najkorzystniejszy i w miarę bezpieczny/sprawdzony sposób. Czy lepiej rozmienić w PL na gotówkę i na miejscu założyć konto np. w commonwealth banku, po czym wszystko wpłacić? Czy lepiej będzie użyć cinkciarza.pl, czyli wpłacić z polskiego banku na konto cinkciarza i wypłacić do commonwealth? Czy zrobić bezpośredni przelew z polskiego banku do australijskiego (ale wtedy chyba spread spory).
2. Jakiego operatora telefonii polecacie? Będę trochę doginał po kopalniach, ale tam to wiem, że i tak będzie ciężko z transferem danych.
3. Czy na takie krótkie okresy zamieszkiwań (1 - 3 miesięcy) najlepiej jest korzystać z miejsc poprzez Airbnb? Czy macie coś lepszego/innego?
4. Polecacie jakiegoś sprawdzonego/godnego uwagi ubezpieczyciela? Jak orientacyjnie z cenami? I co obejmuje, a czego nie? Okres ubezpieczenia: rok.
5. No i ostatnie pytanie: ile $ wymienić na pierwsze 3 miesiące życia (bez transportu, bo to zapewnia firma, czyli zostaje jedzenie, telefon + internet, zakwaterowanie w dużym mieście, jakieś kino, cukiernia).
6. Czy jest coś, o czym warto pamiętać przed wyjazdem, o czym Wy dowiedzieliście się dopiero na miejscu? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • 5
@bojazliwy 4. Korzystałem z Warty Travel. 600 zl na 9 tyg. Transport do kraju itp. do ok. 500 tys. zl. Przy zdarzeniu troche krecili nosem ze leczenie obejmuje tylko w naglych przypadkach i jak mozna to powinno sie wrocic do kraju, ale ostatecznie zwrocili koszty wizyty u lekarza.
@bojazliwy: 1. Polecam Transferwise, korzystam z tego wymieniając waluty w obie strony. Jeśli chcesz to odezwij się na priv, wyślę Ci ref linka. Jak założysz z niego konto to pierwszy przelew do określonej kwoty bedziesz miał za darmo.
Konto w commonwealth bank można założyć nawet przed przylotem, online. Musisz tylko wybrać placówkę do której zgłosisz się z paszportem i wtedy odblokują Ci wypłacanie środków. Wpłacać możesz nawet przed przylotem. Jak masz
@bojazliwy 1. Ja zrobiłem tak, że założyłem konto w Alior Kantorze (dobry kurs mieli - posprawdzaj gdzie najkorzystniej), tam kupiłem AUD a pozniej przelałem hajs jak już konto otworzyłem w Aus, właśnie w Commonwealth. Wszystko bez problemu.
2. Telstra ma najlepszy zasięg, z innymi operatorami poza większymi miastami możesz mieć problem.
3. Tak jak poprzednicy, poszukaj na grupach fb backpackersow, rodaków mieszkajacych w danym mieście. Co chwilę ktoś wrzuca ogłoszenia. Gumtree też