Wpis z mikrobloga

@dendrofag: Porównanie nie ma zbyt wiele sensu. Kiedyś ludy różnych, że tak powiem, kolorów nie były zbyt wymieszane. Jeśli Jezus był bliskowschodnim Żydem to i wygląd musiał mieć zbliżony do ludzi tam żyjących. Przypominam, że Arabowie i Żydzi pochodzą z jednej rodziny pastuchów pustynnych i mało prawdopodobne jest, by ludzie tam żyjący byli biali tak jak ludzie z Europy.

Chociaż mógłby być pół-biały gdyby przyjąć wersję, że Maryję nie zapłodnił duch
Kiedyś ludy różnych, że tak powiem, kolorów nie były zbyt wymieszane


@CralencSeedorf: Skąd taki wniosek? Imperium Rzymskie było mozaiką kilkuset róznych nacji, plemion i "narodów" (w tamtych czasach nie funkcjonowało takie pojęcie)

Jeśli Jezus był bliskowschodnim Żydem

Był Galilejczykiem.

wygląd musiał mieć zbliżony do ludzi tam żyjących

Zbliżony? Przecież nawet w obrębie jednej, najbardziej nawet homogenicznej grupy ludzi, występują czasem nawet znaczne różnice w wyglądzie. Kolorze oczu, włosów, szerokości rozstawu oczu,
@dendrofag: Mam wrażenie, że ludzie którzy stworzyli ten wizerunek również nie twierdzili, że z całą pewnością wyglądał dokładnie tak, tylko raczej w przybliżeniu zrekonstruowali typowy wygląd mieszkańca tamtych okolic biorąc pod uwagę jego pochodzenie.

Co do pochodzenia samego Jezusa. Masz jakieś ciekawe książki/prace do poczytania w tym temacie? Szczególnie z naciskiem na tych tajemniczych Galilejczyków.
@CralencSeedorf:

Masz jakieś ciekawe książki/prace do poczytania w tym temacie?

Oczywiście że mam.
Pismo Święte Nowego Testamentu. Polecam nawet jeśli jesteś osoba niewierzącą, zawiera całą masę interesujących szczegółów historycznych.

Poza Pismem Świętym o Jezusie wspomina na przykład pierwszy historyk, żydowski kapłan, Józef Flawiusz, albo Mara bar Sarapion czy Tacyt.
Jednak najpełniejsze dzieje samego Chrystusa opisane są w Piśmie Świętym, a dokładniej w 4 ewangeliach.
@dendrofag: Źródła Biblijne oczywiście znam. Myślałem, że masz jakieś ciekawe opracowania historyków na temat jego przynależności społeczno-kulturowej.

Mateusz i (chyba) Łukasz potwierdzali Żydowskie pochodzenie Jezusa. I to nawet nie byle jakie, bo od samego Dawida. Więc dlaczego Jezusa nie nazywać Żydem, a Galilejczykiem?
@CralencSeedorf:

Więc dlaczego Jezusa nie nazywać Żydem, a Galilejczykiem?

Choćby z tego powodu że słowo Żyd powstało dopiero w XVII wieku.
Źródłosłowem słowa „Żyd” jest Juda (grecka Judea), i odnosi się do mieszkańca kraju Judy (Judei), z pokolenia Judy. Współczesne przekłady Nowego Testamentu na język polski, tłumaczą greckie słowo ιουδαιοι jako Żyd, podczas gdy bardziej prawidłowe byłoby Judejczyk, czyli mieszkaniec Judei. Na tej samej zasadzie mieszkaniec Polski to Polak, mieszkaniec Słowacji
@dendrofag: Czyli każdy kwadrat jest prostokątem, a nie każdy prostokąt jest kwadratem. Jeśli Jezus był synem(potomkiem) Dawida to idąc dalej był również potomkiem Izraela. Oczywiście plemiona Izraela zamieszkiwały różne terytoria(położone obok siebie), ale dalej to jest jedna rodzina wywodząca się z ludów pasterskich bliskiego wschodu. Podobnie jak Polacy i Czesi są Słowianami wywodzącymi się z ludów zbieracko-łowieckich, chociaż w naszym przypadku ciężko stwierdzić skąd dokładnie.

Tak więc przechodząc do sedna, bardzo
@CralencSeedorf:

Jezus wyglądał jak typowy mieszkaniec bliskiego wschodu,

No właśnie o to chodzi że taki archetyp nie istnieje. Nie ma czegoś takiego jak "typowy mieszkaniec bliskiego wschodu"

Jednak ciężko mi zaakceptować jego wizerunek, który jest tak popularny na świecie, a mianowicie całkowicie biały.

Akurat ten wizerunek o którym piszesz ma zapewne dużo więcej wspólnego z prawdą niż ten pseudonaukowy, który widnieje w tym wpisie.
Kanoniczny wizerunek Chrystusa, który wszyscy znamy, ma
@dendrofag: "Ten kanoniczny wizerunek Chrystusa, który wszyscy znamy, ma swój początek spośród pierwszych chrześcijan, którzy widzieli Go na własne oczy."

Jako że jest już późno to tylko zapytam o jakieś źródło tego. Będąc w Watykanie nie widziałem żadnych obrazów lub malowideł starszych niż te średniowieczne. Być może coś przeoczyłem.

Dzięki za podzieleniem się wiedzą i nie wyskoczeniem z "lewactwem". Pozdrawiam i życzę miłej nocki. :)
@CralencSeedorf:
Najstarsze wizerunki Chrystusa pochodzą z około III i IV wieku.
Ten który dodałem pochodzi z IV wieku, czyli z okresu upadku Cesarstwa Rzymskiego.
Kolejną wskazówką może być to że w Biblii Dawid opisany jest jako "rudy", a Jezus był potomkiem Dawida w prostej linii. Sugeruje to też że Judejczycy byli biali.

Oczywiście, nie ma tu twardych dowodów, jednak jest wiele wskazówek i poszlak.
Każdy wierzy w to co wybierze, Ty
Pobierz dendrofag - @CralencSeedorf:
Najstarsze wizerunki Chrystusa pochodzą z około III i I...
źródło: comment_SX4F24M5lz1PhUz22u0GPrh63n0WVzLa.jpg