Wpis z mikrobloga

W kwestii tego na ile Narodowy-Socjalizm jest zakorzeniony w #marksizm (ponoć TVPiS zapodał dzisiaj, że Marks jest ojcem zarówno komunizmu jak i NS); jeśli dobrze rozumiem stan rzeczy to NS uważali, że konieczna jest ochrona praw pracowniczych, ale zachodząca na poziomie narodu (odrzucali więc światową rewolucję) i przy współpracy wszystkich warstw społecznych. Dlatego sam Hitler przyznawał, że wiele zawdzięcza Marksowi i Engelsowi, jednak NS jako pewnego rodzaju pruska wersja socjalizmu czerpał głownie z myśli Spenglera, który pisał, że zarówno burżuazja(konserwatywne i produktywne elity) jak i proletariat(ludzie bez "know-how" i kapitału ale pracowici) są potrzebne do zbudowania socjalistycznego państwa, z związku z tym NS pomimo korzeni zwalczał komunizm, który dążył do eliminacji burżuazyjnych elit, a przynajmniej do przeciwstawienia sobie tych dwóch grup, gdzie NS dążył do wykorzystania obu w celu budowania społecznego dobrobytu. I dlatego w III Rzeszy nie doszło do zmiany stosunków własnościowych, nie doszło do likwidacji prywatnej własności, ale raczej do kontroli państwa nad prywatną działalnością.
Dobrze to rozumiem?
#4konserwy #neuropa #filozofiapolityki #narodowysocjalizm zawołam też #gruparatowaniapoziomu
  • 7
  • Odpowiedz
@BRTM: Czytałem i w sumie 90% mojej wiedzy w tym temacie pochodzi albo od prof. Bartyzela albo prof. Wielomskiego. Tylko w sumie do tej pory bardziej interesowałem się kwestią Evola - Włoski faszyzm niż Nazizm-Marksizm.
  • Odpowiedz
@grypa-grypowska: No a jednak się różnił. I co teraz? Zwłaszcza w kontekście likwidacji prywatnej własności o którym wspomniałem. W rosji sowieckiej wszystko było kontrolowane przez państwo a w III rzeszy istniała prywatna działalność a to dużo zmienia.
  • Odpowiedz