Wpis z mikrobloga

Eh, za moich czasów jak chciało się nauczyć tworzyć gry to się pytało o język programowania (a w dalszym etapie biblioteki) a nie silnik.
Nie hejtuję - to jak najbardziej rozsądne podejście (zwłaszcza jeśli ktoś niema doświadczenia w programowaniu), po prostu jakoś ciężko mi się w tym odnaleźć. Zawsze były jakieś silniki/kreatory, ale nawet nie wiem kiedy silniki się tak rozpowszechniły, 90%~ nowych projektów które spotykam są na jakimś silniku. To chyba te licencje które polegają na płatności od ewentualnych zarobków spowodowały taki boom.
#gamedev
  • 26
@Sinti: W przypadku mniejszych projektów, o ile mechanika nie wymaga jakichś specjalnych "możliwości" pisanie swojego silnika wydaje mi się po prostu stratą zasobów. Nie uzyskuje się zupełnie nic w zamian (ok pewnie zyskuje się wydajność, dopasowanie i kontrolę - ale koszt tego uzyskania jest zdecydowanie zbyt wysoki). Pieniądze, czas i energię lepiej włożyć w prace nad grą. Poza tym zakładając, że tych gier będzie kilka to nawet pisząc swój silnik jest
@Sinti xddd no tak lepiej zrobić własny silnik niż korzystać z gotowego i rozwijanego za grube milony dollarów

@pszemczyslaw ale wiesz że ludzie chcąc kupić grę to patrzą na projekt gry a nie na to w jakiej technologi została stworzona? Może jeszcze powiesz że filmowcy nie powinni kupować kamer tylko robić swoje własne?

Tacy ludzie jak wy chyba pomylili się z tym co chcą robić, zajmujecie się gamedevem a powinniście siedzieć w
@Wextor: @SirSajko: @hgter: Nigdzie nie stwierdziłem że coś złego jest w korzystaniu z silników (nawet wręcz przeciwnie), ale skoro już tak podeszliście do tego wpisu to niech będzie rzucę swoje 3 grosze przeciwko, ponieważ mimo iż nie uważam że wykorzystywanie silników to coś złego i doskonale rozumiem czemu warto je używać, to nie zmienia to faktu że niestety używanie ich ma swoje wady, które zdaję się masa osób nie
@Sinti: Odpiszę dzieląc Twój post na dwa główne wątki:

1) > Utrata "indywidualności"

Bardzo ciekawy i trafny argument - muszę się z nim zgodzić. Rzeczywiście może to być problemem. Będę brał taką kwestię pod uwagę przy swoich pracach. Myślę, że warto poświęcić trochę energii na zamaskowanie typowych właściwości silników.

2) > Wykorzystanie silników powoduje utratę jakości i "ambitności" gier:

Tu się nie do końca zgodzę. Nie masz racji, że projektów dobrych,
@hgter:

Nie masz racji, że projektów dobrych, dopracowanych i ambitnych jest mniej

Pisząc o jakości chodziło mi o cały rynek gier: "cały rynek gier traci przez to na jakości" != "gry są niskiej jakości", oczywiście gier dobrych i dopracowanych jest o wiele więcej niż kiedyś gdyż silniki to bardzo wspomagają, jednak sam rynek już traci na jakości przez powtarzalność, oraz to że powstaje coraz mniej ambitnych projektów, tworzenie gier od zera
@hgter: Plus oczywiście silniki skonfigurowane w odpowiednim kierunku dają całkiem nowe możliwości których nie uświadczymy na silnikach, gdyż jest to silnie skorelowane z wydajnością - ale jak już wspominałem tego aspektu nie biorę pod uwagę ponieważ jest to sprawa TEORETYCZNIE niszowa - ale zważywszy na to że developerzy starają się by pod jak największą ilością urządzeń działało a nie tylko najlepszymi warto mieć to na względzie.
@hgter:

Wychwycenie i sprecyzowanie konkretnych cech gier powstałych na danych silnikach wymaga sporo doświadczenia, którego mi niestety brakuje - jeżeli komuś przychodzą na myśl jakieś przykłady odnośnie Unity - bardzo chętnie bym o tym przeczytał.

Ciężko sprecyzować gdyż zazwyczaj jest to całościowe odczucie z rozgrywki. Np. bardzo dużą rolę odgrywa fizyka w grze, którą się odczuwa, ale opisać słowami bardzo ciężko.

Ale pewne rzeczy da się wyodrębnić. Unreal Engine np. #!$%@?
Pobierz Sinti - @hgter: 
 Wychwycenie i sprecyzowanie konkretnych cech gier powstałych na dan...
źródło: comment_7XhjwLhWo1C9iQukxYMXn9u8uH2IR99i.jpg
@Sinti: Myślę, że różnica między nami w podejściu do silników, wynika w jakimś stopniu z naszego podejścia do samych gier. Dla mnie część programistyczno/techniczna jest oczywiście ważna (bo niezbędna), ale jednak stanowi tylko narzędzie. Dla dobrej gry uważam za dużo ważniejsze szeroko pojęty game design – to tu widzę całą magię, z której może wyniknąć "ambitność" gry. Z tej perspektywy oraz biorąc pod uwagę małe projekty i zespoły (wręcz jednoosobowe) cały
@Sinti:
Dołączam się do dyskusji

za moich czasów

Ja tych czasów na szczęście/niestety nie pamiętam, ale sam Unreal ma już 20 lat, Unity 12, nie wymieniając już wielu innych starszych silników, w tym open source. Ale zazdroszczę wielu lat doświadczenia.

język programowania

Jestem nudnym programistą, więc jednak kod jest dla mnie najważniejszy. Potrafię jednak zrozumieć że branża jest dość rozległa. Zauważyłem że czym większa firma, tym mniejszy odsetek programistów. Co roku
Pobierz LoganWhyz - @Sinti: 
Dołączam się do dyskusji
 za moich czasów
Ja tych czasów na sz...
źródło: comment_O4iygOxLWT3oUzS1XR2yUK9gXrkiUN99.jpg
@LoganWhyz:
Szanuję zdanie innych, oczywiście dopuszczam możliwość że mogę się mylić w wielu kwestiach i nie chce być arogancki, jednak:

Ja tych czasów na szczęście/niestety nie pamiętam, ale sam Unreal ma już 20 lat, Unity 12, nie wymieniając już wielu innych starszych silników, w tym open source. Ale zazdroszczę wielu lat doświadczenia.

Na tym w sumie można zakończyć podsumowanie tego co napisałeś ponieważ zdaję się że nie za bardzo rozumiesz o