Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jestem w takiej sytuacji, że babcia ma możliwość wykupu mieszkania, za śmieszne pieniądze (7k chyba). Babcia mieszka na zadupiu, ale dla mnie jest to bardzo ważne miejsce. Wychowałam się tam i chciałabym tam wrócić kiedyś. Oprócz mnie babcia ma 5 wnucząt, ale nikt za bardzo nie utrzymuje z nią kontaktu (2 za granicą, nawet polskiego nie znają), a reszta odwiedziny raz na rok, na odbębnienie. Ja jestem z nią dosyć blisko, mogę powiedzieć, że większość wychowania zawdzięczam jej. Babcia mówi, że ona nie ma pieniędzy, żeby wykupić to mieszkanie i w ogóle po co sobie będzie problemy robić na starość. Zaproponowałam jej, że ja zapłacę za to, a po śmierci ja odziedziczę to mieszkanie. Niestety nie chce się zgodzić, jak mantrę powtarza, że jeszcze tego brakuje, że po jej śmierci będziemy się kłócić o 2 pokoje i w ogóle lepiej żeby to przepadło... Nie powiem jest mi przykro. Dzisiaj jadę do niej w odwiedziny, co zrobilibyście na moim miejscu? olać temat, czy ciągnąć, jeśli tak to jakie użyć argumenty?

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: kwasnydeszcz
  • 19
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: że nie będziecie się kłócić jeśli przepisze w testamencie to mieszkanie na Ciebie a resztę wydziedziczy. Ew w ramach służebności może przepisać już teraz, ale wtedy ciąży na Tobie opieka nad babcią do jej śmierci.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: niech zrobi Ci od razu darowizne z tego mieszkania, bez sensu czekac na spadek. bedziecie sie kłocic przed jej smiercia, a nie po ( ͡º ͜ʖ͡º)
oczywiscie z zapisem, ze moze tam mieszkac do konca zycia, zeby sie nie bala, ze ja wywalisz.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: ja bym spróbowała mimo wszystko pociągnąć temat, ale najpierw zainteresuj się, czy nie lepiej by było, żeby babcia kupiła mieszkanie a Ty je od niej formalnie odkupiłaś/otrzymałaś jako darowiznę, jeszcze za życia, a nie jako spadek, właśnie po to, żeby uniknąć niepotrzebnych sporów i kłótni. Pewnie dojdą do tego jakieś dodatkowe koszty, notariusz, podatki itp. - aż tak się nie znam na temacie - ale z drugiej strony będzie święty
  • Odpowiedz
to problemy będą tak czy siak, nawet jak wydziedziczy resztę, bo jest jeszcze prawo do zachowku.


@budus2: Kolejny wykopowy specjalista prawa. Ogarnij sobie młocie czym jest wydziedziczenie. Jest własnie pozbawieniem prawa do zachowku, więc nie szerz ciemnoty.

babcia zostawi Ci je w spadku to chyba reszta rodziny tak czy siak może się sądzić o zachowek.

@Heheszkara Jeśli reszta rodziny w testamencie zostanie wydziedziczona, to starania o zachowek będą bezskuteczne.
  • Odpowiedz
Nie, darowizna nie jest dobrym pomysłem, bo po śmierci babci pozostałym przysługiwał by od niej zachowek.
Najlepsza byłaby w tym przypadku umowa o dożywocie. Poczytaj sobie o tym. Babcia przepisuje na Ciebie własność nieruchomości ale w zamian za to Ty musisz zagwarantować jej opiekę, pomoc w chorobie, miejsce do życia, ogrzewanie, wyżywienie (a nawet pogrzeb odpowiadający miejscowym zwyczajom) aż do jej śmierci. W przypadku takiej umowy nieruchomość będzie Twoja i nie będzie
  • Odpowiedz
w polskim prawie faktycznie nie funkcjonuje wydziedziczenie


@Burizleif: To tak jakbyś napisał, że w polskim prawie nie uwzględnia się woli zmarłego spisanej w testamencie. Uwzględnia się, ale wyłącznie z przyczyn wskazanych w art. 1008 k.c.

Nawet jak przepisze to mieszkanie za życia, to reszta ustawowych spadkobierców może się domagać prawa do zachowku.

@irresponsible Jeśli od śmierci tej osoby minie więcej niż 10 lat, to wystąpienie do sądu o zachowek będzie bezpodstawne.
  • Odpowiedz
PrzyjemnyStarzec: A może spróbujcie o tym porozmawiac z resztą wnuków babci. Powiedz im, że dasz babci pieniadze na wykup mieszkania, a w zamian chcesz je odziedziczyc. Jak maja mozgi na miejscu, to powinni zrozumiec, ze to tak jakbys Ty kupowal mieszkanie. Moze tak naprawde wcale nie ma zadnego problemu, tylko trzeba normalnie jak ludzie to przegadac. Jak kuzyni dadza blogosławienstwo, to babcia sie uspokoi i zapisze Ci miezzkanie.

Zaakceptował: akado}
  • Odpowiedz