Wpis z mikrobloga

Filmowy luty 2018 podsumowanie
#film #filmnawieczor

Confidential Assingment (2017)
Gong-jo
Kraj: Korea Południowa
Gatunek: Akcja
reż. Kim Seung Hun
Policjant z Południa musi współpracować z agentem z Północy. Temat jaki u Koreańczyków przewija się dość często w różnych wydaniach. Tym razem typowo amerykańska akcja. Brak tu tego za co ja Koreańczyków lubię, czyli wyjątkowo kopiącej w bebechy warstwy dramatycznej. Ale jako akcyjniak z humorem i lekkim dramatem sprawdzi się rewelacyjnie.
7/10



Listy od nieznajomego (2013)
Snails in the Rain
Kraj: Izreal
Gatunek: Dramat
reż. Yariv Mozer
Spokojne życie studenta zostaje zakłócone listami miłosnymi od nieznajomego mężczyzny. Izrealski film o tematyce LGBT nie porywa akcją ani fabułą, ani zwrotami fabularnymi. Smutna historia o poszukiwaniu siebie, jednak bez większego zacięcia psychologicznego. Można było wycisnąć z tego więcej, ale może właśnie o to chodziło reżyserowi?
6/10



The Bat (1959)
Kraj: USA
Gatunek: Thriller
reż. Crane Wilbur
Pisarka Cornelia Van Gorder wynajmuje dom, który w przeszłości był świadkiem morderstw związanych z zagadkowym przestępcą „The Bat”. Thriller, który dziś nikogo nie przerazi i raczej ogląda się to w ramach ciekawostki. Jednak miło spędziłam czas próbując rozwikłać intrygę tajemniczego Nietoperza. Fajna rola Agnes Moorehead.
7/10



Dziewięć królowych (2000)
Nueve Reinas
Kraj: Argentyna
reż. Fabián Bielinsky
Gatunek: Dramat, Kryminał, Obyczajowy
Drobny złodziejaszek i doświadczony złodziej łączą siły przy „przekręcie stulecia”. Długo się ta intryga zawiązuje, ale jak już się zawiąże (scena na moście i bieg bohaterów) robi się naprawdę fajnie … ale na chwilę. Oglądałam w oryginale, stąd pewnie nie udało mi się całkowicie wbić w tę opowieść. Ale końcówka nadrabia.
7/10



High & Low The Red Rain (2016)
Kraj: Japonia
Gatunek: Dramat
Kolejny z serii High & Low opowiadającej o wojnie stylizowanych gangów. Red Rain skupia się na braciach Amamiya i jest najpoważniejszym z serii. Najmniej tu teledyskowych walk i slow mo bajerów, choć i tak film dostarcza w tym departamencie. Tylko dla fanów serii. Jednak, jeśli ktoś szuka kiczowatego akcyjniaka to Red Rain jako jedyny z serii H&L da się obejrzeć bez kontekstu.
7/10



Zabójcy (1964)
The Killers
Kraj: USA
Gatunek: Dramat, Kryminał, Noir
reż. Don Siegel
Duet zabójców bada dlaczego ich ofiara była tak łatwym celem. Teoretycznie. Bo z genialnym duetem zabójców spędzamy tyle, co kto napłakał a zamiast nich oglądamy nudnego kierowcę wyścigowego i tak wiedząc jak skończy. Po pewnym czasie nie interesuje już kto i dlaczego go tak łatwo wystawił, bo wszystko jest jasne. A Lee Marvin i Clu Gulager stworzyli ekipę, której spokojnie można by było powierzyć cała serię filmów ;( Wysoko ze względu na nich, nawet jeśli było ich tak mało.
7/10



Dom na Przeklętym Wzgórzu (1959)
House of Hounted Hill
Kraj: USA
Gatunek: Horror
reż. William Castle
Milioner zaprasza gości na nocne przyjęcie w nawiedzonym domu. Plot twist goni plot twist. Tak się zestarzał, że śmieszy zamiast straszyć, ale nie powiem – momentami klimacik jest. Cały czas czekałam aż Vincent Price powie „Darkness falls across the land …”
6/10



Anioł zagłady (1962)
El Angel exterminador
Kraj: Meksyk
Gatunek: Dramat, Fantasy, Komedia
reż. Luis Buñuel
Grupa zamożnych ludzi nie może wyjść z domu. Jakkolwiek intrygująco by to nie brzmiało – nie jest. To jeden z najdłuższych filmów jakie oglądałam a trwa tylko 1,5 h. Widz męczy się razem z bohaterami a przekaz całej opowieści wyłapał już na samym początku. Nope.
5/10



Mapy gwiazd (2014)
Maps to the Stars
Kraj: Francja, Kanada, Niemcy, USA
Gatunek: Dramat
reż. David Cronenberg
Plejada gwiazd Hollywood o ciemnej stronie Hollywood. Rewelacyjna Julianne Moore jako aktorka próbująca utrzymać swoją sławę. Szczególnie dziś, w dobie #metoo i innych Weinsteinów ogląda się to wyjątkowo dobrze. Ktoś się jeszcze nabiera na ten blichtr?
8/10



Tożsamość zdrajcy (2017)
Unlocked
Kraj: Wielka Brytania
Gatunek: Thriller, Akcja
reż. Michael Apted
Londyn, ataki terrorystyczne, tylko jedna agentka może wszystko powstrzymać, pomaga jej tajemniczy wojskowy … Film zrobiony wg podręcznika „Jak zrobić typowy film, który każdy widział już miliony razy i zrobić to źle?” Zamiast Bruce’a Willisa czy Arnolda Londyn ratuje Noomi Rapace. W tym filmie nie zaskakuje nic. Nawet fakt, że intryga się kupy nie trzyma. Do tego wyjątkowo politycznie poprawny, a jak już mnie to razi to ktoś tu mocno przegiął.
5/10



Collective Invention (2015)
Kraj: Korea Południowa
Gatunek: Dramat, Sci-Fi
reż. Kwon Oh Kwang
Film o człowieku rybie, ale bez baśniowej otoczki (i nikt z nim nie uprawia seksu). Choć przekaz filmu nie jest odkrywczy, ot – jednostka jest nikim dla wielkich firm i w obliczu wielkich pieniędzy, to jednak los Gu Parka, który powoli zamienia się w rybę jest smutny i przejmujący. Oczywiście z typowym dla Koreańczyków humorem w najmniej odpowiednich momentach.
7/10