Wpis z mikrobloga

@pierdze: Moim zdaniem lepiej by było jednak uzależnić pensję posła od kwoty, której sami raczej nie ustalą, np. średnich zarobków w przedsiębiorstwach powyżej 10 pracowników (wg GUS)
  • Odpowiedz
@plackojad: może i tak - podoba mi się opcja uzależnienia zarobków posła od zarobków w skali globalnej, bo jeśli chcą więcej zarabiać, to niech poprawią los milionów Polaków. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@pierdze: jest głupi - gdyż pensja minimalna jest regulowana przez rząd. Mogą sobie ustalić minimalną na poziomie 10k i w dupie mieć czy ktoś tyle zapłaci. 2krotność sredniej - tu nie będą mieli takiego wpływu. Plus takie same zasady opododatkowania jak każdego pracownika łącznie z kwotą wolną od podatku.
  • Odpowiedz
Moim zdaniem lepiej by było jednak uzależnić pensję posła od kwoty, której sami raczej nie ustalą, np. średnich zarobków w przedsiębiorstwach powyżej 10 pracowników (wg GUS)


@plackojad: dokladnie. Wiazanie z minimalna moze sie skonczyc tragedia dla gosp.
  • Odpowiedz
@bajbuss: wiadomo, że pomysł wymaga dopracowania, ale podoba mi się to 'uzależnienie' zarobków posła od zarobków innych ludzi. w pewnym sensie za to im się płaci - aby poprawili byt ludzi.
  • Odpowiedz
@pierdze: już widzę te tłumy specjalistów pchajacych się do polityki po płacę rzędu 4500 netto/miesiąc. Przeciez tyle zarabia się po roku-dwóch jako brygadzista/menedżer niskiego szczebla prawie wszędzie
  • Odpowiedz
@werdum18:

już widzę te tłumy specjalistów pchajacych się do polityki po płacę rzędu 4500 netto/miesiąc.


w europarlamencie zarabiają sześć razy więcej a tłumów specjalistów dalej nie widać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
  • Odpowiedz
@pierdze Jestem za ale tylko w przypadku powiązania ze średnią bądź medianą a nie sztucznie kontrolowanym przez polityków tworem jakim jest minimalna.
  • Odpowiedz
@pierdze: Może jestem odosobniony w tej postawie, ale uważam, że niskie zarobki polityków są tylko nakłanianiem ich do kręcenia i mataczenia. Ja bym zmniejszył liczbę posłów o połowę, ich zarobki podwoił, a za łapówki/oszustwa podwoił też kary.
  • Odpowiedz
niskie zarobki polityków


@zly_dzien: czemu niskie?
jesłi dostaną 3-4 średnie krajowe jako pensje, to będzie ok. jeśli chcą więcej, to niech sprawią, aby Polacy zarabiali więcej.
  • Odpowiedz
@pierdze: We wpisie piszesz o potrójnej pensji minimalnej- zdecyduj się. Trzykrotność pensji minimalnej to 6300 zł brutto xD^2

Poza tym... średnia pensja w lutym 2018 wyniosła 4588,58 zł brutto[1]. Czterokrotność tej kwoty to 18354,32 zł brutto, czyli netto 12 855,53 zł. Wg Ciebie to naprawdę duże zarobki? Ktoś kto zarabia 150 tys rocznie, zeszmaci się przy propozycji łapówki wartej tyle co dobre auto.

[1] http://wyborcza.pl/7,155287,23031830,gus-wynagrodzenia-wzrosly-o-7-3-proc.html
  • Odpowiedz
@zly_dzien: ogólnie zależalo mi wprowadzeniu zależności między dochodami polityka od zarobków przeciętnego Kowalskiego (mniejsza z tym, czy to będzie 2 czy 3 czy 4 razy pensja minimalna czy mediana czy średnia krajowa.... to jest tutaj drugorzędne!!!!!!!!)
  • Odpowiedz
mniejsza z tym, czy to będzie 2 czy 3 czy 4 razy pensja minimalna czy mediana czy średnia krajowa.... to jest tutaj drugorzędne!!!!!!!!)


@pierdze: pensja minimalna jest ustalana przez rząd, pensja średnia jest wyliczana przez GUS, wg określonego wzoru, który rząd może zmienić. Więc pomysł jest beznadziejny bo nic nie zmienia - nadal rząd sam wpłynie na wysokość swoich zarobków.
  • Odpowiedz
@pierdze: @pk347: Najlepiej by było zrobić wzór wg. którego obliczano by wynagrodzenie parlamentarzystów i innych wysokich urzędników. Np:

ZarobkiMiesięczne = 2xŚredniaKrajowa + ((10/PoziomBezrobocia)xŚredniaKrajowa) + ((DynPKB/2)xŚredniaKrajowa)

Jak się Gospodarka Dobrze rozwija to niech zarabiają i po 20k.

Przykładowo przy bezrobociu np. 5%, ŚredniejKrajowej 4k i Wzroście PKB 5% poseł zarobiłby:

ZarobkiMiesięczne=8k + ((10/5)x4k) + ((5/2)x4k) = 8k + 8k + 10k =26k PLN

EDIT: No i oczywiście zapomniałem o 2 kwestiach:
  • Odpowiedz
@pierdze: Moim zdaniem lepiej by było jednak uzależnić pensję posła od kwoty, której sami raczej nie ustalą, np. średnich zarobków w przedsiębiorstwach powyżej 10 pracowników (wg GUS)


@plackojad: Ale przecież teraz już i tak sobie arbitralnie ustawiają????
  • Odpowiedz