Wpis z mikrobloga

#fotografia ja wiem, że niby to fotograf robi zdjęcia, a nie aparat, ale... mam dobre obiektywy i odziedziczoną po ojcu lustrzankę. Chciałem się "pouczyć fotografii" dla zabawy ale w porównaniu do zdjęć robionych nowoczesnym smartfonem, te robione Canonem 30D wychodzą po prostu gorzej. Ja wiem, że to stary aparat, ale jeszcze kilka lat temu to był naprawdę dobry wybór z tego co wiem. I jasne, jakbym umiał robić zdjęcia to pewnie nie miałbym tych wszystkich problemów z głębią ostrości i jasnością... ale nawet gdy idealnie złapię ostrość i wszystko jest idealnie, wtedy doganiam poziom jaki mój smartfon robi sam z siebie, bez żadnego wysiłku z mojej strony; żeby uzyskać ten sam efekt z aparatem, muszę dodatkowo oświetlać scenę i używać statywu. Zdaję sobie sprawę, że jestem ignorantem! Nie piszę po to żeby was przekonać do robienia zdjęć telefonami xD, a po to żebyście to wy mnie przekonali do robienia zdjęć aparatem. Czy gdybym wiedział co robię, nie miałbym takiego wrażenia? Nie wiem czy "opłaca mi się" uczyć, bo na nowszą lustrzankę nie będzie mnie na razie stać i mam tylko tę.
  • 15
  • Odpowiedz
@Dijuna: jak chcesz się uczyć i poznać podstawy fotografii to zawsze warto - choćby dla własnej wiedzy. Jak nie masz takiego ciśnienia i chcesz po prostu robić fajne fotki, które Tobie się podobają - zostań przy telefonie.
Z ciekawości możesz wrzucić jakieś fotki porównawcze tel/aparat tej samej sceny?
  • Odpowiedz
@Dijuna: aparaty w smartfonach, podobnie jak kompakty, są zwykle fabrycznie ustawiane na "ładne pamiątkowe zdjęcia" bez konieczności ingerowania w ustawienia.
W takim DSLR dostajesz znacznie bardziej "surowy" materiał, który możesz obrobić wg uznania. Masz większą kontrolę, ale musisz wiedzieć co robisz.
  • Odpowiedz
Z ciekawości możesz wrzucić jakieś fotki porównawcze tel/aparat tej samej sceny?


@lossuperktos: nie będę miał jak tego dzisiaj zrobić, ale ok. Sam jestem ciekaw, bo na razie to tylko takie "moje wrażenie" po kilku próbach zabawy tym aparatem. Co do ciśnienia, no chcę robić fajne fotki, ale jednocześnie chciałbym do czegoś dążyć, rozwijać się w tym co robię nawet jeżeli nie planuję być fotografem nawet amatorsko. Ot, fajna umiejętność. Po prostu
  • Odpowiedz
@Dijuna: Skoro zdjęcia wychodzą Ci gorsze niż smartfonem, to prawdopodobnie masz źle ustawiony aparat. Wiem z własnego doświadczenia, że na początku nigdy nie wiadomo co do czego i trzeba dobrze ustawić przysłonę (tą wartość, przy której jest 'f') i czas naświetlania, bo jak to będzie źle ogarnięte, to będą np. szumy i zdjęcia na pewno będą wychodzić gorzej niż telefonem. Dodatkowo jeszcze ISO, ale to akurat można ustawić na tryb automatyczny
  • Odpowiedz
Po prostu nie będę miał motywacji jeżeli włożona w rozwój tej umiejętności praca nie zostanie nagrodzona lepszymi zdjęciami, jeżeli zawsze będę tym Canonem gorszy od mojego telefonu.


@Dijuna: Złe podejście :) Zawsze twoim bonusem będzie dodatkowa wiedza, po prostu ucz się dla samej frajdy ogarniania nowych tematów a fajne fotki same przyjdą z czasem. Zmieni się też pewnie twoja ich definicja :)
Ja tam przykładowo dalej cykam w jpgach bo obróbka
  • Odpowiedz
@fotografiola: no ja czytałem o ISO, przysłonie i naświetlaniu i rozpisałem sobie nawet w zeszycie tabelkę i robiłem zdjęcia dla każdej kombinacji wartości ze statywu. Znalazłem idealne ustawienie dla konkretnej sceny (taką martwą naturę sobie przygotowałem) po 2 dniach pracy nad tym xD ale bez doświetlenia sceny nie było nawet szans niczego osiągnąć mimo, że obiektyw mam np. f1.8, a więc całkiem jasny... i tego nie rozumiem, bo telefon nie ma
  • Odpowiedz
@Dijuna: Bo to tego wszystkiego naprawdę potrzeba mnóstwo czasu i chęci. Ja fotografuję od 5 lat i moje zdjęcia też nie są idealne. Trzeba się ciągle uczyć, ciągle ćwiczyć i przede wszystkim chcieć ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Pamiętam, że jak zaczynałam i kupiłam sobie na początek kompakta, to te zdjęcia były przecudowne, bo zwyczajnie w świecie robiłam coś z pasji, bardzo chciałam osiągnąć zamierzony efekt. Po kilku
  • Odpowiedz
@Dijuna: ja polecam zacząć swoją przygodę od półautomtycznego trybu Av lub Tv. ISO ustaw auto w granicach 100-1600 i lecimy z tematem. Po pewnym czasie wyczujesz ustawienia. Z lustrzankami jest ten problem, że słabo sobie radzą ze stabilizacją, więc potrzeba krótszych czasów migawki by cokolwiek wyszło. Gdy np używasz obiektywu 50mm i dobiera ci czas 1/60 to przy zdjęciu z ręki może być już ciężko, zwłaszcza że stałki od C rzadko
  • Odpowiedz
@Iskaryota: mam "Canon EF 50mm lens f/1.8 II" i "Tamron 70-200 mm f/2.8 SP AF Di LD IF Macro", kitowego nie mam w ogóle.

A w ogóle to się pomyliłem, mam Canona 50D, a nie 30D. :P
  • Odpowiedz
No to wcale nie taki zły zestaw! Jasna stałka i nie najgorszy tele-zoom. Dla pocieszenia zobacz sobie testy JPG-ów wypluwanych przez IPhone X w porównaniu do aparatów za około 2500zł. Obraz z topowego IPhona przy optymalnych warunkach oświetleniowych i ISO robi bardziej pastelowy obraz niż faktycznie zdjęcie, tak agresywnie działają algorytmy upiększające :P. https://tinyurl.com/yd3m2nl3 Przy takim Canonie 50mm f1.8 ustawiasz ISO do 1600, czas 1/80 - 1/125 i od f2.0 (wtedy robi
  • Odpowiedz