Wpis z mikrobloga

Przewidujecie jakieś prognozy dla #wig20 #gielda #gpw ? Leci na łeb na szyję od nowego roku, -~11% , boli mnie mój #etf jak byk. Niby nie wszedłem dużo, może warto dokupić teraz żeby średnią cenę kupna zmniejszyć? Z tego co widzę ETFDAX też nie najlepiej, prawie -10%.
  • 14
@ozzi91: I co, jak za 1-2 lata sypnie się koniunktura to tak będziesz sobie uśredniał co 10% osunięcia kapitału? To jest najszybsza droga do bankructwa. Moim zdaniem w perspektywie 2-4 lat spadki są bardziej prawdopodobne niż wzrosty.
@poczekaj: heh, bardziej chodzi o to że wszyscy piszą "nie patrz na krótkoterminowe inwestycje, 2-3lata to czas optymalny, bla bla" a z tego wynika ze może nawet i 20% polecieć :p
@ozzi91: Ten nasz WIG20 to jest syf. W wielkich bólach przez pół roku wymęczony rekord wszechczasów. Chwilę później lekka korekta na zachodzie o 10%, a u nas leci prawie 20% od szczytów. Jak to mówią, pierwszy do spadków, ostatni do wzrostów. Chwila paniki i jesteśmy na poziomach sprzed roku. To nie pokazuje siły rynku, a raczej jego bezradność.
@poczekaj: masz rację, ale wychodzi na to że cały rynek wpadł w regress ostatnimi czasy, ale oczywiście nasz najbardziej. Zapytam z ciekawości, co zrobiłbyś na moim miejscu?
@ozzi91: Na GPW mam YTD -5,5%. U mnie sprawdza się "Jak inwestujesz w 5 spółek 3 zachowają się przeciętnie, 1 dramatycznie i 1 wspaniale".

Raczej długoterminowo inwestuję wychodzić nie zamierzam. Nastawiony jestem na dokupowanie. Obecnie research pkn i dokupuje cdr na dołkach (jak dla mnie to ma wahania jak bitcoin gdzie się w tematach nic nie dzieje).
@ozzi91: Ja liczę na jakieś odbicie w tym roku, przynajmniej żeby doszło do 2500. Wtedy bym opuszczał pozycje długie i pomału przekręcał się na shorty, licząc na zyski w okolicach 2020 roku. Ale oczywiście wszystko może pójść na opak, bo nagle rynek dostanie zrywu i zrobi 3000 pkt. Tak czy inaczej w takiej niepewności bez względu na kierunek nie grałbym dużymi kwotami, a raczej akumulowałbym kapitał żeby było za co kupować