Wpis z mikrobloga

Mirki spod tagu #budownictwo ^^
Chciałbym trochę rozbujać tag, gdyż notoryczne czytanie o uszczelkach do kranów, listwach podłogowych czy innych tynkach i farbach już mnie trochę męczy ((oo)). Stąd też wskrzeszam tag #konstrukcjebudowlane na którym chciałbym regularnie poruszać tematy inżynierskie, techniczne związane z projektowaniem, obliczeniami i realizacjami wszelkiego rodzaju konstrukcji budowlanych (stalowe, żelbetowe, drewniane), czyli to, na czym polega prawdziwe budownictwo ^^. W związku z tym zachęcam do zapoznania się z próbką contentu, wzięcia udziału w ankiecie oraz pisaniu wszelkich sugestii w komentarzach

Statua Wolności jest jedną z bardziej kultowych i rozproznawanych konstrukcji na świecie i z pewnością nie trzeba nikomu jej przedstawiać, natomiast warto przybliżyć mało znane aczkolwiek równie unikatowe, co sam obiekt- aspekty techniczne związane z remontem kapitalnym, który miał miejsce w latach 1984-86

Tytułem wstępu wprowadzającego w specyfikę przedsięwziecia należy wspomnieć, iż konstrukcja Statuy Wolności jest konstrukcją stalową kratownicową podtrzymującą zewnętrzną powłokę miedzianą, a całość posadowiona jest na betonowym monumencie. Ciekawostką jest fakt, iż szkielet konstrukcji kratownicy został pierwotnie wykonany niezgodnie z projektem Gustava Eiffela, ale o tym za chwilę ( ͡º ͜ʖ͡º)

Zakres prac remontowych:
-wzmocnienie konstrukcji podtrzymującej głowę i uniesione ramię (tej wykonanej niezgodnie z projektem Pana Eiffela)
-oczyszczenie miedzianej powłoki
-odnowienie betonowego postumentu

Wzmocnienie newralgicznych elementów szkieletu- konstrukcja podrzymująca głowę i ramię
Jak wspomniano wcześniej, konstrukcja została zrealizowana niezgodnie z projektem G.Eiffela- realizatorzy nie przestrzegali zasad kształtowania kratownic, najprawdopodobniej ze względów estetycznych- ręka była zbyt blisko głowy. W efekcie konstrukcja uniesionego ramienia była dość podatna na efekty dynamiczne i drgania od wiatru, co konserwatorzy zdecydowali bezwzględnie naprawić. Zaproponowano dwie koncepcje naprawy szkieletu, które pod względem statyczno-wytrzymałościowym oceniono jako równorzędne, więc zdecydowano się na wariant, który lepiej odwzorowywał pierwotną koncepcję projektanta (na załączonych schematach)

W aspekcie samej konstrukcji warto jeszcze wspomnieć o niebywałej realizacji, jaką było rusztowanie- w planie stanowiło kwadrat o boku 27,40m, wysokość wynosiła 93m natomiast jego konstrukcja została zrealizowana z rur aluminiowych o średnicy 90mm przy następujących założeniach:
-konstrukcja rusztowania powinna być samonośna- niedopuszczone było oparcie się o powłokę Statuy
-powinna zapewnić jak największą widoczność Statuy w okresie remontu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
-powinna wytrzymać parcie wiatru o prędkości 160km/h

Renowacja powłok miedzianych
Bardzo interesujący z inżynierskiego punktu widzenia był sposób oczyszczenia miedzianej powłoki Statuy. Od strony zewnętrznej powłoka znajdowała się w dobrym stanie i wymagała tylko kosmetycznych zabiegów, natomiast wewnętrzna część powłoki była obrośnięta przez warstwy farby, brudów i zanieczyszczeń, które należało usunąć. Dokonano tego przy użyciu ciekłego azotu rozpylonego na wewnętrzną część powłoki, który zamrażał niepożądane warstwy, powodując ich łuszczenie i niemal samoistne odpadanie ( ͡° ͜ʖ ͡°). W końcowym etapie powierzchnię powłoki poddano piaskowaniu, stosując jako ścierniwo kwaśny węglan sodowy.

Cały remont zakończono 4 czerwca 1986 roku, czyli dokładnie w setną rocznicę odsłonięcia Statuy Wolności
źródło: J.Ziółko "Utrzymanie i Modernizacja Konstrukcji Stalowych"

dodaję również tag #starszezwoje oraz wołam @myrmekochoria gdyż jest to w pewnym sensie rozwinięcie i kontynuacja jego wpisu sprzed 2 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zacieklyazot - Mirki spod tagu #budownictwo ^^
Chciałbym trochę rozbujać tag, gdyż n...

źródło: comment_hjjWu4DMNVY4wTNhDBa1R27lTZ75ojk5.jpg

Pobierz

W którą stronę poprowadzić tag #konstrukcjebudowlane

  • Unikatowe realizacje obiektów 60.1% (92)
  • Analiza statyczno-wytrzymałościowa konstrukcji 25.5% (39)
  • Projektowanie konstrukcji w świetle norm 14.4% (22)

Oddanych głosów: 153

  • 4
  • Odpowiedz
@zaciekly_azot: historia wieży w Pizie jest ciekawa, gdyby nie to, że ją budowali etapami, to dawno leżałaby, bo grunt miał czas na konsolidację. Myślę, że może zaciekawić ludzi.
  • Odpowiedz