Wpis z mikrobloga

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że wpis nie ma na celu hejtowania, tylko wyraża moją subiektywną opinię o iPhonach (a konkretniej iPhone X).

Jako wieloletni użytkownik smartfonów z Androidem, postanowiłem dać szansę iPhonowi X i zobaczyć czy to urządzenie przekona mnie do zmiany systemu. Zatem kupiłem go przez internet, by mieć możliwość zwrotu 14-dniowego i muszę przyznać że mam dość tego telefonu po jednym dniu.

Co mi przeszkadza najbardziej?
1. Brak jakiegokolwiek sensownego managera plików i katalogowania zdjęć. W Androidzie mogę sobie wszystko dowolnie pokatalogować. Zdjęcia bez problemu podzielić katalogami na te z aparatu, screenshoty, folder z memami, folder z nudesami dziewczyn ze Snapa. A tu co? Wszystko wrzucone praktycznie do jednego wora i bawienie się w organizowanie albumu za każdym razem.
2. Reklamy, reklamy i jeszcze raz reklamy. AdGuard na Androidzie załatwia praktycznie wszystkie te problemy - zarówno w przeglądarce jak i na YouTubie czy Twitchu. Na iPhonie znalazłem tylko rozwiązanie które blokuje reklamy w przeglądarce.
3. W Androidzie wystarczy podłączyć telefon do kompa, zezwolić na telefonie na odczyt i można sobie do woli kopiować. Tutaj jedyne co można to zdjęcia, żeby resztę ogarnąć trzeba iTunes.
4. FLAC muszę transcodować do ALAC albo korzystać z jakiegoś prymitywnego odtwarzacza.
5. Nie mam dużych dłoni, ale niektóre rzeczy były dla mnie ciężko klikalne (musiałem ciskać dobre kilka razy), np. gdy usuwałem aplikację i chciałem wrócić do normalnego widoku.
6. Słynna synchronizacja to jednocześnie plus i minus.

Co mi się podobało?
1. FaceID działa naprawdę dobrze.
2. Aparat robi lepsze zdjęcia niż Galaxy S9+, ale gorsze niż Pixel 2 XL.
3. Głośniki też były spoko.

Co do wolnego działania Androida vs iOS. Moim zdaniem sporo w iPhone maskują wszechobecne animacje.

Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc z problemami które mi przeszkadzają, to byłbym wdzięczny. Jeśli nie, telefon wraca do sklepu w poniedziałek.

#apple #iphone
  • 15
@iamtehwin: Zapomniałem jeszcze dodać - standardowa klawiatura nie ma numerów nad sobą, trzeba zmieniać tryb na taki z numerami i znakami, trochę moim zdaniem jest to nieintuicyjne na początek. Poza tym, Apple chyba nie ma słownika polskich słów, w Androidzie normalnie wyświetlają się sugestie, a tutaj nic...
@iamtehwin mnie jeszcze wkurzało brak sugerowania numeru telefonu np jak juz gdzies dzwonilem na androidzie po wpisaniu czesci numeru zasegeruje mi ten nr i znam cala historie rozmow, smsow itd z dana osoba, na iphonie tego nie ma. Ale i tak juz mam dosyc androida i kupie spowrotem iphona. Sprzedalem bo mialem ip 8 plus i byl ogromny i nieporeczny teraz kupie albo ip8 małego albo iksa
@iamtehwin: klawiatura - możesz zainstalować sobie dowolna inna z AppStore (swiftkey itp.)
Reklamy- polecam aplikacje Refine
Zdjęcia - w aplikacji masz możliwość robienia sobie własnych dowolnych albumów. I przenoszenia tam zdjęć. (Podobnie chyba jest na androidzie?)
Co do menadżera plików - wbudowany w iOS 11 jest niewystarczający? Osobiście nie korzystam z tego. Ale widzialem ze są jakieś menadżery w AppStore.
@boleminoga:
Klawiatura - ok, widzę że jest zamiennik, dzięki.
Reklamy - tak, ale ona działa tylko na przeglądarkę, a nie na resztę aplikacji.
Zdjęcia - z tego co się zdążyłem zorientować album to nie folder. Preferuje foldery.
Manager plików - to co tam jest w porównaniu ze zwykłą wbudowaną przeglądarką plików na np. Samsungu jest mega kiepskie. Mówię - brakuje mi tutaj dowolnego przenoszenia plików, nie ważne jakie rozszerzenie.
brakuje mi tutaj dowolnego przenoszenia plików, nie ważne jakie rozszerzenie.


@iamtehwin: iOS ma inną filozofię po prostu i ktoś kto całe życie siedział na Windows+ mobilne klony filozofii Windows ma problem z początku ale z czasem okazuje się, że tak jest lepiej - operujesz nie na plikach a na aplikacjach. Chcesz plik worda to nie latasz po explorerze plików tylko wbijasz do Office Word i masz. Itd.

Zdjęcia - może aplikacje
@Singularity00:

Pliki - no raczej nie. Wolę wszystkie rzeczy związane z np. z pokemonami trzymać w folderze "Pokemon", a nie skakać po aplikacjach i szukać czy w danej aplikacji ona się wyświetli czy nie. Totalnie nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Czemu to ktoś ma decydować na siłę jak niby mi jest wygodniej?

Zdjęcia - jak wyżej

Reklamy - Nie mam problemu z kupowaniem aplikacji, bo masę kupiłem w Google Play.
@iamtehwin: Nigdy nie będziesz miał file managera z plikami dostępnymi z poziomu każdej appki na iOS bo to wymagałoby przebudowania całego OSa - tutaj każda aplikacja jest sandboxowana i ma dostęp tylko i wyłącznie do swoich plików. Jak chcesz przerzucić coś do innej appki to musisz użyć menu 'udostępnij'.
@Songbird: Przecież Android ma tak samo, wydzielona przestrzeń dla każdej aplikacji xD Ale na Andku jak aplikacja zapyta o pozwolenie, a Ty tego pozwolenia udzielisz to może korzystać z innych folderów (a nawet z katalogów innych aplikacji poprzez ContentProvidera - funkcjonalność w API) ... >.>
Filozofia Apple i iOS - "My wiemy lepiej jak jest wygodnie użytkownikowi i nie masz prawa inaczej używać smartfona"


@iamtehwin: i niestety ale zwykle to właśnie podejście Apple się sprawdza. Trzeba tylko (albo aż) zapomnieć o złych nawykach z Windows.

Reklamy - Nie mam problemu z kupowaniem aplikacji, bo masę kupiłem w Google Play. Problem mam z tym że bez AdGuarda się po prostu nie da oglądać YouTube, reklama co chwila.
@Singularity00: No i widzisz, Ty na siłę robisz to co Apple, próbujesz wciskać mi to że Apple wie lepiej jak mi jest wygodnie i jak powinienem używać smartfona za 5000zł. Nie liczy się dla Ciebie to że ja lubię organizować sobie pliki w taki, a nie inny sposób. Jak to było, "Think Different"? No to ja myślę inaczej niż Apple.
@iamtehwin: no właśnie nie... myślisz tak jak nas wychowywał przez lata MS... przyzwyczajenie =/= najlepsza droga użytkowania ;)
O Apple można wiele złego powiedzieć, ale ich podejście po prostu się sprawdza, trzeba tylko spojrzeć na sprzęt inaczej niż się nauczyliśmy przez lata obcowania z Windows czy Androidem, który sprowadza filozofię pc na mały ekran.
Nie mówię, że Win i Android są całkowicie złe, aczkolwiek sporo ustępują systemom Apple pod względem ergonomii