Wpis z mikrobloga

Mirki,

mam prośbę, próbuję rozgryźć kwestię budowli w Rzymie. Wziąłem sobie na cel pierwsze z brzegu Koloseum. Wszędzie się pisze, że budowa trwała od 72 do 80 roku. Wydaje mi się to bardzo krótko jak na tak ogromną budowlę. Pytanie zatem o źródła. Gdzie szukać materiałów źródłowych o budowie, o projektancie, wykonawcach, materiałach na budowę i całej masie budowlańców, którymi ktoś musiał zarządzać. Zakładam, że w tak zorganizowanym systemie nie odbywało się nic na zasadzie pospolitego ruszenia i na gębę, ale były jakieś firmy/instytucje zarządzające tak ogromnymi projektami. Pomożecie?

Dzięki z góry i wołam @IMPERIUMROMANUM
#rzym #starozytnosc
  • 3
@IMPERIUMROMANUM: Dzięki. Niestety po włosku będzie ciężko. Natomiast z tego co przeglądam i szukam po odnośnikach i bibliografiach po angielsku: budowla jest rozłożona na czynniki pierwsze pod każdym kątem - łuki, obciążenia, elipsy, numeracje, co nie tylko. Nie czytam o imprezach, bo w tym momencie mnie to nie interesuje. Tylko, że nigdzie nie ma nic o samej budowie, a to mnie akurat interesuje. W paru angielskich książkach jest wspomniane kto i