Wpis z mikrobloga

Żołnierze wyklęci, warto o tym pamiętać, walczyli nie tylko o Polskę, ale także o cywilizację i Boga. To była walka duchowa, walka z systemem, który - jak przypominał Kościół - był wrogi Bogu, człowiekowi, rodzinie i wolności.

https://twitter.com/tterlikowski/status/969162059412901888

Symetryzm? Nie ma symetrii między zbrodniami nielicznych żołnierzy wyklętych (bo większość po prostu walczyła o Polskę), a zbrodniami wpisanymi w samą ideę komunizmu. To pierwsze to straszny wypadek przy pracy, to drugie to konsekwencja
To była walka duchowa, walka z systemem, który - jak przypominał Kościół - był wrogi Bogu, człowiekowi, rodzinie i wolności.


@patool: Pan Terlikowski mógłby się zapoznać z tym, co miał do powiedzenia o "wyklętych" polski Episkopat w 1950. Prymas Wyszyński, skądinąd ukochany przez polskie katoprawactwo, to podpisał:

"Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych,
Wlacznie z naczelna @Andreth nie jestescie w stanie powiedziec dlaczego okreslacie wszystkich wykletych mianem bandytow


@pawel-wilk: Potrzeby cytat, gdzie to twoim zdaniem określiłam WSZYSTKICH "wyklętych" (kompletnie ahistoryczna kategoria) jako bandytów. Nie wydaje mi się, bym coś takieo kiedykolwiek pisała, ale może z kontekstu nie było jasne. (Dla jasności: nie jestem biskupem z 1950 roku).

Dlaczego wykleci uznawani są za bandytów?

-akcje przebranych za leśnych SBeków przeciw cywilom


Źródło. Dokumenty. Który konkretnie