Wpis z mikrobloga

JA JEBIĘ, PO CO PROGRAM TERMOMODERNIZACJI jak wszyscy i tak sobie ocieplają styropianem domy przy okazji remontów. Niech raczej pomyślą o większej dostępności infrastruktury żeby nie trzeba było kopcić węglem - na początek rozbudowa gazu i sieci miejskiej z której ogrzewane są bloki w miastach wystarczy, ewentualnie tani prąd/ olej do celów grzewczych.

Takie problemy to jest kwestia przede wszystkim infrastruktury a nie rozdawania pieniędzy, jak będzie infra to wielu ludzi zrezygnuje z kopcenia bo lepiej mieć bezobsługowe ogrzewanie czy ciepłą wodę. Po za tym oni sugerują że ludzie jak będą mieć ocieplone domy to będą mniej grzać? Wolne żarty - palić będą tak samo bo większość nie umie palić w kotłach C.O.

#smog #polityka #ogrzewanie #ue #bekapzisu
  • 16
@benzdriver: W sumie racja, o czym ja myśle xD Żyję w kraju w którym jedzie się na drugi koniec miasta po kartofle bo są tańsze o 5 groszy, więc o jakim bezobsługowym czyli wygodnym ale droższym ogrzewaniu ja myślę xD Ludzie dla kilkudziesięciu złotych oszczędności miesięcznie wolą tracić swój czas na rozpalanie pieca, wynoszenie popiołu, rąbanie drewna i takie tam.
@robertx: Napędzając? Jakim cudem skoro węgiel z zagranicy kosztuje mniej niż wyprodukowanie go w Polsce i do kopalni w naszym kraju się ciągle dopłaca.

Zamknięcie kopalni to nigdy nie jest popularna decyzja, a jednak taka Wielka Brytania dzięki Margaret Thatcher z potentata węglowego potrafiła przestawić się na czystsze ogrzewanie i obecnie ma jedno z najbardziej czystych środowisk w Europie.

Zresztą czy ja mówię o gazie jako jedynym rozwiązaniu? Wystarczy na początek
@benzdriver: Uwiera - ale czemu mamy iść wyłącznie w kierunku gazu, skoro można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - pozbyć się syfu z powietrza i napędzić polską gospodarkę?
@MarianoaItaliano: To co mówisz o podłączeniu bloków do sieci ciepłowniczej ma sens. Co do węgla i opłacalności wydobycia to temat rzeka, ale tak sobie myślę, że reforma w przemyśle kopalnianym (niekoniecznie prywatyzacja) + kampania społeczna + dofinansowanie do wymiany kotłów na
@robertx: To co jest rentowne i przynosi zysk, można zostawić - bo czemu nie. Ale kopalnie do których trzeba dokładać won, a za zaoszczędzone pieniądze rozwijać fotowoltaikę (np. latem nie musiałbym wcale palić w piecu żeby mieć ciepłą wodę, wystarczyło by kilka kolektorów słonecznych, w sieci są schematy do zbudowania samemu ze starych grzejników panelowych) czy elektrownie wodne czy inne czystsze alternatywy.

Co do wymiany kotłów, to swoją drogą - ale
@MarianoaItaliano: @benzdriver: Kolektory słoneczne fajna sprawa, ale to tylko do ogrzewania cwu - chałupy z tego nie ogrzejesz ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Najbardziej mnie w całej tej aferze smogowej boli, że praktycznie wszędzie mówi się o tym, że węgiel to jest zły, a gaz taki super - i wszelkiego rodzaju dofinansowania do wymiany kotłów bardzo często (nie zawsze, ale przeważnie) ograniczają się do dopłaty do kotła
@robertx: Ja mówię o CWU, u nas jest za zimny klimat żeby z tego robić instalację do grzania mieszkania przez cały rok i zdaję sobie z tego sprawę ;)

Wiesz, może nie tyle węgiel jest zły co nieumiejętne jego spalanie w kotłach śmieciówkach obecnych w większości domów. To tak jak z tramwajami i trolejbusami - te środki transportu wcale nie są takie czyste bo żeby je zasilić trzeba spalić węgiel, tyle