Wpis z mikrobloga

Konrad Srzednicki nauki w zakresie sztuk plastycznych pobierał w Szkole Malarstwa i Rysunku Konrada Krzyżanowskiego, a następnie w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrobił w 1936 r. Przez wiele lat rozwijał karierę akademicką. W 1939 r. został profesorem grafiki w ASP w Krakowie, gdzie – poza II wojną światową – pracował aż do 1965 r.
Był też członkiem Stowarzyszenia „Ryt” i grupy „9 grafików”. Zdobywał liczne nagrody w Polsce i zagranicą. Zajmował się malarstwem i grafiką warsztatową (specjalizował się w litografii i technikach metalowych). Jego kompozycje opierały się na doskonałym warsztacie. Używał koloru, a jego prace często miały duże formaty. Tworzył figuralne sceny o poetyckim wyrazie. Często nawiązywał do dziedzictwa kulturowego antyku.
Taką pracą jest piękna akwaforta z 1963 r. zatytułowana „Rumaki św. Marka”, dostępna w Atticusie.
Akwaforta przedstawia poetycką scenę, w której rozbrykane konie przebiegają po weneckim niebie przed bazyliką świętego Marka. Są to więc rumaki Lizypa, czyli grupa czterech wykonanych z brązu rzeźb przedstawiających konie. Zdobią one fasadę bazyliki św. Marka (uwaga! obecnie znajduje się tam ich kopia). Niektórzy przypuszczają, że jest to dzieło lub jednego z jego uczniów. Stąd ich określenie. Brązowe, pozłacane z zewnątrz konie są puste w środku. Zapewne to pozwala im wzlecieć w poetyckiej wizji Srzednickiego.
Ich skłonność do ruchu może też brać się w wizji Srzednickiego z faktu, że rzeźby wiele podróżowały, zarówno w okresie starożytnym, jak i później, m. in. Francuzi wywieźli je do Paryża w okresie napoleońskim.
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=95549
#ciekawostki #sztuka #kultura #grafika
Atticuspl - Konrad Srzednicki nauki w zakresie sztuk plastycznych pobierał w Szkole M...