Wpis z mikrobloga

#uk #emigracja

Mirki, brał ktoś z was kredyt na zakup nieruchomosci w Polsce zarabiająć w obcej walucie?
Zakładając, że zarabiam w GBP, mam zdolność - dużo słabiej to wygląda niż dla kredytu w pln (którego nie dostanę)?
Ktoś ma doświadczenie w temacie?
  • 12
  • Odpowiedz
@ygrek3: Właśnie w tej chwili biorę (EUR), mam pierwszą symulację i ocenę zdolności zrobioną, po weekendzie dostanę drugą (zmieniła się nieco kwota kredytu) i listę dokumentów do zebrania.

Do połowy kwietnia mam rezerwację u dewelopera, więc wtedy będę wszystko wiedział i miał cały proces za sobą, a póki co mogę się dzielić wiedzą w miarę jej zdobywania.

Przy czym zarabiam za granicą, a nie że w Polsce mam zarobki w EUR.
  • Odpowiedz
@ygrek3: chcesz brac kredyt w Polsce czy UK? W uk pewnie bylby nizej oprocentowany niz w Polsce, ale dochodzi ci
ryzyko zmiany kursu. no i moze nie byc super prosto znalezc bank ktory da ci taki kredyt, bo ewentualna windykacja za granica to wieksze koszty dla banku, czasami maja wyznaczone konkretne kraje (np. hiszpania, grecja itp. a niekoniecznie Polska).
  • Odpowiedz
@Regis86: Chętnie bym się dowiedział jak to wygląda skoro akurat jesteś w trakcie, który bank?

@fruity: PL/UK bez znaczenia. Chciał bym kredyt na zakup nieruchomości w Polsce. Zmiany kursu skoro zarabiam w tej walucie mnie nie obchodzą zbytnio, jak spadnie to sobie nadpłacę.
  • Odpowiedz
@ygrek3: Ja bym raczej szukal na miejscu bo wygodniej. Niby jeden z lepiej rozwinietych rynkow finansowych ( ) na pewno sie da jak masz z czego splacac. Z drugiej strony jesli masz zdolnosc w gbp to pewnie w polskim banku tez nie robiliby problemow.
  • Odpowiedz
@ygrek3 drazylem ten temat. KNF zabronił takim jak my branie kredytu w złotówkach. Oznacza to że dostaniesz kredyt w walucie w jakiej zarabiasz. Na rynku nie ma wielu ofert chyba że depozyt wzrośnie do 35%. Pytaj jakby co.
  • Odpowiedz
@ygrek3: Na chwilę obecną, na tyle na ile udało mi się ustalić, tylko Alior i Deutsche Bank oferują kredyty dla osób zarabiających za granicą. Alior jest sporo droższy - podczas gdy DB zaproponował mi oprocentowanie na poziomie 2.7-2.9% (z czego całość to marża, bo stawka bazowa wynosi obecnie 0%), to wszystkie źródła dot. Alioru (w tym od pewnego życzliwego użytkownika wykopu, dzięki! :-) ) mówiły o ok. 5 - 5.5% oprocentowania
  • Odpowiedz
@Regis86: Mieszkanie pójdzie pod wynajem więc będę miał też przychód w pln - jak kurs spadnie, wymienię i nadpłacę.
Jeżeli wezmę kredyt w GBP to dostanę na swoje wybrane konto walutowe całkowitą kwotę w GBP a jak sobie ją wymienię to już moja sprawa - tak?

Dzięki za odzew, poprzeglądam to forum.
  • Odpowiedz
@ygrek3:

Jeżeli wezmę kredyt w GBP to dostanę na swoje wybrane konto walutowe całkowitą kwotę w GBP a jak sobie ją wymienię to już moja sprawa - tak?


Nie, absolutnie - bank miałby w takim wypadku zero kontroli nad tym jak wydasz tę kasę. Nie dam głowy jak to działa w szczegółach, ale moje rozumienie na chwilę obecną jest takie, że: jednym z dokumentów potrzebnym do podpisania umowy kredytowej jest umowa
  • Odpowiedz
@Regis86: To do dupy kompletnie, nie interesuje mnie w ogóle rynek pierwotny więc transakcje chciał bym zawierać w przeciągu kilku dni. Jeżeli dodatkowo nie można samemu wymienic pieniędzy lepiej chyba sobie odżałować kilka tysięcy i stworzyć zdolność kredytową w PL...
  • Odpowiedz
@ygrek3:

lepiej chyba sobie odżałować kilka tysięcy i stworzyć zdolność kredytową w PL.


W jaki sposób?

Czekaj, mówimy od początku o kredycie w Polskim banku, czy brytyjskim? Ja cały czas piszę o Polskim banku i kredycie w EUR, tak dla jasności.
  • Odpowiedz
@ygrek3: @Regis86: niemozesz wziac kredytu hipotecznego w UK na nieruchomosc poza UK. Mozesz wziac kredy w polskim banku ale bedzie on w GBP (musisz wziac kredyt w walucie w ktorej zarabiasz), niestety jest to jedna z #!$%@? opcji jezeli chodzi o rentownosc. Najlepiej wziac kredyt na kogos w rodzinie jezeli jest taka opcja
  • Odpowiedz