Wpis z mikrobloga

@WhyCry nie testowałem xiaomi ale mam podobne. Woda Ci to rozwali zanim zużyje się bateria. Zasięg zigbee też nie jest jakiś super, musiałbyś mieć jakiś węzeł blisko.

Do takich zastosowań na zewnątrz są specjalne kontaktrony, tylko przewodowe. Jeśli musi być xiaomi to można zamontować kontaktron na bramie i poprowadzić kabel do szczelnej puszki gdzie włożysz np. włącznik na zigbee. Trochę przekombinowane ale powinno działać. A najlepiej wszystko mieć na kablu.
@hitherto: muszę pomyśleć jak to zrobić najlepiej. NIe mam czasu bawić się w jakieś arduino i opensourcowe oprogramowanie, ale kable można przygotować (nowa budowa). A nuż, może kiedyś..
Gateway i tak będzie bo mam czujniki dymu od xiaomi. W takim domu inteligentnym to jest chyba z 8 aplikacji do zarządania od różnych producentów, ciężko to wszystko połapać.
@WhyCry: no to zintegruj wszystko w jednym systemie jak np domoticz. Generalnie tak jak wyżej ktoś pisał, zasięg i warunki pogodowe tym bym się najbardziej martwił. Niby na opakowaniu piszę że warunki pracy to -10 +50, ale spotkałem się z opinią że czuja temperatury padła przy -5chyba czy nawet zero. A do wykorzystania przy skrzynkce pocztowej to widziałem zastosowanie, ale w bloku a ktoś mieszkał na parterze i było chyba z
@azer: Z tym jest za dużo zabawy (systemy zintegrowane). Jestem skazany na aplikacje producenta.
Całkowita automatyka nie jest aż tak potrzebna, wystarczą rolety/światło, a to już mam od Mobilusa.
Pytałem o te sensory, bo je bardzo łatwo dodać i mieć fajne powiadomienia. W sumie głównie chodzi mi o skrzynkę pocztową.
@WhyCry: Gateway to jedno, ale mierzyłeś zasięg tego gatewaya? U mnie nie sięgnie do bramy, musiałbym mieć inny węzeł bliżej okna. Zanim cokolwiek zaplanowałem w domu najpierw testowałem w mieszkaniu i w efekcie przy remoncie domu kable rozłożyłem do wszystkiego co się dało.

Te czujniki dymu mają alarm dźwiękowy same w sobie? To jest bezprzewodowa, bateryjna chińszczyzna - czujnik otwarcia bramy to jedno, ale w kwestiach bezpieczeństwa temat wygody nie ma
@hitherto: ma wbudowany głośnik, a w powiązaniu z gatewayem można po prostu rozbudować powiadomienia (no i wiadomo co się dzieje gdy jest się poza domem).

Zigbee z tego co czytałem to działa na zasadzie, że każde urządzenie jest węzłem, więc to nie jest odległość gateway->czujnik, ale czujnik->cokolwiek postawię pomiędzy nimi.

Widziałem parę filmów na YT, działa on całkiem nieźle. Trochę za późno o tych czujnikach pomyślałem, tyle kilometrów kabli a na
@hitherto: dobrze wiedzieć, mało informacji o tych sensorach, do tego działają tylko z Mi Home jak przestawi się na mainland china. Także nawet nie są przygotowane na rynek zagraniczny.
@hitherto: Ważne jest to co napisałeś na samym końcu. Mam kilka urządzeń bezprzewodowych (pomiary) i zbyt często tracą łączność (ESP8266). Dobrze spisują mi się zdalne włączniki (chińskie), które pamiętają pętle czasowe włącz/wyłącz.