Wpis z mikrobloga

Posterunek bocznicowy Siemianowice - posterunek kolei piaskowej, rok 2013 rok. Krótko przed zamknięciem i tak okrojonego ruchu oraz likwidacją.

Posterunek leżał na linii kolei piaskowej normalnotorowej z Piekar do Sosnowca (a dokładnie stacji Jęzor Centralny). Cała ta sieć była budowana i eksploatowana głównie na potrzeby materiału podsadzkowego dla kopalń. Rozciągała się az Piekar przez Chorzów, Siemianowice, Katowice do Sosnowca. Miała też kilka połączeń z siecią PKP a także innymi magistralami piaskowymi (m.in dzięki posterunkowi odgałęźnemu Karol Miarka czy stacji Jęzor Centralny)

Ostateczna likwidacja fizyczna dochodziła gdzieś do 2015 roku choć do dziś w niektórych miejscach np w Siemianowicach trwa usuwanie nasypów wraz z tłuczniem i podkładami. Jeszcze do niedawna zdewastowany budynek owego posterunku stał ale sądzę że poszedł na przemiał razem z resztą otoczenia sieci.

#slask #siemianowice #siemianowiceslaskie #kolej #koleje #kolejepiaskowe
sylwke3100 - Posterunek bocznicowy Siemianowice - posterunek kolei piaskowej, rok 201...

źródło: comment_NziaVsKjToyF2EQMsWD1rAMX2FBzYUnt.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • 0
@sylwke3100 PKP cargo, a potem baza KŚ. Wcześniej Cargo miało swoje maszyny, przeglądy, wagonówke. Potem przyszły KŚ, a teraz zaledwie dwa tory zajmowane przez Cargo.
  • Odpowiedz
@sylwke3100: wiem, tak mi spomniało, zwykłymi którymi pociągi woziły piasek spłukiwany do szybu przy Azotach chodziliśmy ze Starego na wysypisko śmieci do Siemianowic.. z ponad 25-30 lat temu chyba..
  • Odpowiedz
ale sie naszukałem i znalazłem, po prostu granice Chorzowa tak daleko sięgają że nie ma ich narysowanych w rejonach które kojarzę najbardziej... Magistrala piaskowa nie szła do Szybu Prezydent tylko do szybu Azoty przy ul.Narutowicza i tam zrzucano piasek który był spłukiwany przez armatki wodne do kopalni... Chodziłem to oglądac za bajtla
  • Odpowiedz