Wpis z mikrobloga

Witam Mirko z pod tagów #chrzescijanstwo #kosciol #katolicyzm

Mam do Was pytanie, które mnie strasznie nurtuje i liczę na jakąś sensowną odpowiedź.
Dlaczego w kościele spożywa się i praktykuje tylko jedną eucharystie? Tzn. Kapłan podaję wiernym tylko hostie a krwi Chrystusa wierni (prócz kapłanów) nie piją. Jestem ciekaw teorii jaka za tym stoi.
Przecież w piśmie św. Jasno jest napisane "Bierzcie i pijcie z niego WSZYSCY"
  • 20
@Chlopak_jak_z_plakatu: dlatego, że łatwiej jest podać wiernym Eucharystię w jednej postaci. Do dwóch postaci potrzebne są trzy ręce. Wszystko trwałoby dłużej. Dochodzi problematyka żeby żadnej cząstki nie upuścić, żeby Krew Pańska nie kapała na ziemię. Na Mszach Świętych z małą ilością wiernych spotykam, że podaje się w dwóch postaciach. Sobory uznały że jest to dopuszczalne i tak się robi.
@lordus2: Z tego co wiem w kościołach Protestanckich jest podawana eucharystia w dwóch postaciach, więc chyba jednak można. Nie wiem jak u nich z ilością wiernych i być może właśnie tak jak piszesz, że liczba wiernych ma na to wpływ, ale z drugiej strony chodzę do kościoła i na msze w tygodniu przychodzi garstka wiernych a eucharystia dalej jest podawana "częściowo"
@Chlopak_jak_z_plakatu: protestanci nie mają Eucharystii u nas zwykły wierny raczej nie dotyka rękami Pana Jezusa czy kielicha to raz. Dwa nie jest to zasada, głównie chodzi o praktyczność. Zapewniam, że Eucharystia pod jedną postacią jest taka sama jak pod dwiema. Płynie z niej taka sama łaska
@Chlopak_jak_z_plakatu dorzucę swoje 3 grosze...

Komunia pod dwiema postaciami w niektórych Kościołach protestanckich jest utrzymywana ponieważ po pierwsze na nabożeństwo przychodzi stosunkowo niewielka liczba osób, po drugie komunia udzielana jest tylko na niektórych nabożeństwach (najczęściej 1 raz w miesiącu) po trzecie nawet przy takiej małej ilości wiernych te nabożeństwa trwają grubo ponad godzinę. Jeżeli zdarzają się jakieś większe wydarzenia tak jak np. wizyta Prezydenta RP, wtedy do komunii przystępuje tylko wyznaczona
@Chlopak_jak_z_plakatu Co do biblijnych podstaw katolickiego podejścia, to można zacytować fragment z 1 listu św. Pawła do Koryntian, rozdział 11 werset 27:

Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej

Pokazuje on, poprzez użycie różnych spójników (lub/i), że zarówno pod postacią chleba, jak i wina kryje się "Ciało i Krew Pańska"