Wpis z mikrobloga

W sumie to właśnie w celu zadania tego pytania założyłem konto więc pytam. Czy jest tu jakiś mądry człowiek, który powie mi jak w hipotetycznej sytuacji apokalipsy zombie/atomowej/potopu czy co tam jeszcze cholera może się stać wyprodukować własny prąd od 0 ? Szukałem odpowiedzi na yt ale wszedzie byly zakupione już wcześniej silniczki, batere wiertarki itp. Mnie interesuje jak to robili ludzie na samym początku.
#elektryka
  • 9
  • Odpowiedz
@Hababubu: ziemniaki i druty? :D a tak serio to obczaj zasade działania dynamo takiego co w rowerze jest, takie dynamo wsadzasz do silnika spalinowego w którym coś tam się kręci i ztego masz energię :P To tak w uproszczeniu.
  • Odpowiedz
@Hababubu:
Co znaczy "od zera"? Zostajesz z samą wiedzą w głowie, a ufoludki usunęły wszelkie ślady istnienia cywilizacji?
Przy większości katastrof najdostępniejszym "źródłem" prądu jest alternator samochodu.

Generalnie są cztery sposoby wytworzenia prądu elektrycznego:
- mechaniczna z wytworzeniem pola EM (większość energii elektrycznej na świecie: elektrownie wodne, atomowe, węglowe, wiatrowe, agregaty dieslowskie)
- fotowoltaniczna (trzeba wytworzyć półprzewodnik bez sporego laboratorium tego nie zrobisz)
- termiczna wykorzystująca zjawisko Seebecka (tu jest łatwiej,
  • Odpowiedz
@piolet: właśnie o coś takiego mi chodzi, tzn jak to zrobić przy minimalnej ilości posiadanych materiałów. Jak na razie to myślałem o próbie samodzielnego zbudowania jakiegoś prostego dynamo. A tak żeby umieć kolejną rzecz.
  • Odpowiedz
@Hababubu to nie jest jak z ogniem, że można go rozpalić jak ludzie pierwotni za pomocą krzemienia.
Jak chcesz się przygotować do braku prądu i własnej generacji, to musisz się przygotować teraz. Urządzenia pracują prawidłowo tylko w określonym zakresie napięcia i częstotliwości, a praca wyspowa generatora tego może nie zapewnić (tym bardziej przy własnoręcznie robionym silniczku).
Gdy zabraknie prądu na dobre to i internetu raczej nie będzie w takiej formie jak teraz,
  • Odpowiedz
@Hababubu: Jedyne co sensowne w domu można zbudować to prądnica tzw. "amerykanka". Na youtube jest sporo przykładów i po polsku i po angielsku. Zaletą są wolne obroty co redukuje masę problemów konstrukcyjnych.
Podstawowe pytanie co chcesz tym prądem zasilać? Jak dużo go potrzebujesz, stały, czy przemienny, jak stabilny pod względem napięcia i pulsacji, wytwarzany okresowo, czy stale?
  • Odpowiedz