Wpis z mikrobloga

Mirki znacie jakiś program typu AIDA64 albo Speccy, ale pod #linux? Ważne żeby miał GUI, bo nie ogarniam konsoli i komend. Mam zainstalowanego linuksa na starym netbooku i chciałbym sprawdzić jaki mam interfejs SATA, w sensie której generacji: I, II, czy III.

#pcmasterrace #ubuntu #lubuntu
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Overwatch-PL: Jej, naprawdę trzeba do tego aż GUI?

smartctl -a /dev/sda | grep SATA
dostajesz dokładnie info. Np. u mnie:

SATA Version is: SATA 3.2, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s)
  • Odpowiedz
@qdt2k: Właśnie przez takie #!$%@? komendy, nikt nie chce korzystać z linuksa i zawsze będzie marginesem. Kto ci spamięta te wszystkie komendy? Chyba tylko ludzi co siedzą w IT i klikają cały dzień na klawiaturze. Jeśli za każdym razem mam szukać po necie te właściwej komendy dla błahych spraw to coś jest nie halo. Anyway dzięki za info, doceniam, ale musiałem się wyżalić ( ͡ ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
@Overwatch-PL:
Jeśli ktoś chce korzystać z Linuxa i do tego się żalić to zastanawiam się, czy sobie czasem na siłę nie szuka problemów.
Mi się dobrze pracuje na tym systemie, uważam, że znajomość obsługi terminala jest częścią całego "uniwersum" Linuxa. Ten typ tak ma i tyle. Linux to nie Windows.
  • Odpowiedz
@Overwatch-PL: bo wklejenie komendy z neta (wystarczy, że ten hakier z góry pamiętał i Ci podał) jest prostsze i bezpieczniejsze niż instalowanie dodatkowych programów, z których i tak byś tylko raz skorzystał. konsola nie gryzie.
  • Odpowiedz
@Overwatch-PL: Masz bardzo mylne wyobrażenie o tym czym jest konsola w Linuksie, to nie jest przeszkoda tylko ułatwienie pracy z komputerem. Zamiast przebijania się przez jakieś #!$%@? GUI i szukania opcji można wprost napisać o co Ci chodzi i otrzymać wynik. Oczywiście, że jest praca wejścia polegająca na rozpoznaniu narzędzi i składni, ale nie musisz znać wszystkiego na pamięć. Możesz się tu żalić, ale dla ogarniętych osób w Linuksie jesteś
  • Odpowiedz