Wpis z mikrobloga

Zanim zapytam na forum budowlanym, to spytam tutaj, bo się zastanawiam, czym może być spowodowane zjawisko następujące - mieszkanie po remoncie, rozszczelnione 2 okna (na tyle, że czuć lekki powiew zimnego powietrza, jak się przyłoży dłoń) + 3 małe otwory wentylacyjne (po prostu wychodzące na zewnątrz), każdy o średnicy około 6mm, a i tak tworzy się podciśnienie takie, że każdym możliwym otworem (w tym jednym gniazdkiem, z którego co najlepsze, zwyczajnie tak chemicznie pachnie - i jak sprawdzał to elektryk, to nie instalacja, raczej cegły + wilgoć) zaciąga powietrze do środka.
W mieszkaniu jest otwarty jeden wywietrznik w łazience, kuchenny, z uwagi na permanentny ciąg wsteczny, został zamknięty kratką.
Teraz, czyli zimą, przy rozszczelnieniu kolejnego okna, w mieszkaniu zaczyna się robić chłodno, bo już naprawdę ostro wieje.
Problem z wentylacją znika dopiero po otworzeniu okna, co odpada z powodów oczywistych.

Co z tym robić? Czy wywietrznik łazienkowy może być zbyt wydajny, czy to coś innego?

#budownictwo #wentylacja
  • 6
@Pantokrator: po prostu masz bardzo wydajną wentylacje. siła konwekcji jest na tyle duża, że powietrze zasysa każdym możliwym otworem. Powiedz coś więcej na temat budynku (typ konstrukcji, materiał ścian, co było zrobione podczas remontu i w jakiej technologii jest wykonana izolacja termiczna i przeciwwiatrowa o ile taka jest. Pozdrawiam.
@dywanwewzorki grawitacyjna.

@Skawarotka budynek z betonu, z lat 50', ale parę lat temu solidnie docieplony. Z kwestii wentylacyjnych, to w ramach remontu wymieniono wszystkie okna na pcv.
Czyli tak ogólnie, to jakbym wstawił jakąś trochę bardziej restrykcyjną kratkę do łazienki, to mogłoby to wszystko wyjść na prostą, bez dalszych kombinacji? Czy może to spółdzielnia powinna coś zrobić z turbowentylacją?
@Pantokrator: prawdopodobnie przed remontem część powietrza wnikała do budynku przez mikrowentylacje przez ściany, więc nie było to tak odczuwalne i nie było tak dużej różnicy ciśnień. Gdzie masz te 3 kanały 6cm? chyba nie chodziło o mm.
@Skawarotka chodziło o mm, ale mój błąd, bo nie 3 takie dziury, a 6. Przecież jakbym miał 3 dziury po 6cm, to bym zamarzł :D @dywanwewzorki taki, że zaciąga powietrze np. przez szczeliny w zamkniętych drzwiczkach pionu kanalizacyjnego, czy przez gniazdko i z obu miejsc zapach jest bardzo "taki sobie", a ja mam bardzo czuły węch :p