Wpis z mikrobloga

Ostatnio planowałem zrobić sobie test DNA który pokazałby jakieś przybliżone wyniki mojego pochodzenia. Traktuje to bardziej jako ciekawostkę niż rzetelne źródło informacji, ale postanowiłem zapytać czy byłoby zainteresowanie wynikami. Znaczy się test zrobię tak czy inaczej, po prostu chcę wiedzieć czy wrzucać wyniki potem na mirko. Zrobię zestawienie też tego co akurat wiem o moim pochodzeniu, opiszę rysy twarzy i tak dalej. Ciekawi mnie to, bo ostatnio doszedłem do tego, że moje nazwisko jest białoruskie, a w dodatku mieszkam naprawdę niedaleko wschodniej granicy. Może moja krew pochodzi gdzieś w ogóle zza Uralu ( ͡º ͜ʖ͡º)

Chodzi dokładniej o coś takiego:

https://www.myheritage.pl/dna

#genetyka #nauka #ciekawostki
  • 55
@swerve: Nie dajemy żadnych gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, co do wyników DNA i raportów DNA, ani dokładności, rzetelności, kompleksowości, kompletności, jakości , waluta, bezbłędność, kompatybilność, bezpieczeństwo lub przydatność do celów Witryny lub Usług DNA lub Raportów DNA.

Pozostawiam do oceny własnej.
@swerve też się ostatnio tym zainteresowałam I wyczytałam przy okazji, że rozbijanie na np 20% Polak, 18% Czech itd to ściema. Było napisane, że najdokładniej jak się da zbadać to np północna Europa. Tak czy siak daj znać co wyszło, ja już miałam zamówienie w koszyku :-D
@xtedek: Nie wiadomo co konkretnie będą z tym robić, ale bazując na tym, że jest to Izrael to taka baza DNA może zostać użyta do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w dziedzinie militarii, inżynierii biomedycznej, cyber bezpieczeństwa.

To tak jakbyście sprzedawali nerkę komuś, ale to wy musielibyście jeszcze dopłacić. Ta firma nawet nie gwarantuje poprawności swoich danych to co w zamian się dostaje? Losowe liczby, które trochę odpowiadają rzeczywistości.
@ropucha_paskowka no ale znowu nie napisałeś konkretnie co można zrobić z czyimś dna mając złe zamiary. Nie czepiam się tylko po prostu mi nie przychodzi do głowy jakieś konkretne zastosowanie w tej chwili. Może za 100 lat byłaby możliwość stworzenia jakiejś broni biologicznej która wyeliminowała by np. konkretną grupę ludzi, o ile to w ogóle kiedyś będzie możliwe. Poza tym zdobycie czyjegoś dna jest przecież bardzo proste i nie można się przed
@swerve: ale co ci da taki test? Prawda jest taka, że wszyscy Polacy to mieszanka genów polskich, ruskich, ukraińskich, litewskich, niemieckich, żydowskich, tatarskich itp itd. Jesteśmy po środku Europy i przez Polskę przeszły wszystkie możliwe ludy, przy tym osiedlając się i gwałcąc (w szczególności ruscy). A z Białorusinami mieliśmy wspólne państwo, więc to chyba nie powinno być dla ciebie takie niesamowite że możesz mieć takie pochodzenie ( ͡° ͜ʖ
@swerve: zrobiłem sobie test z 23andme i polecam. Oprócz mieszanki pochodzenia masz tez wyniki dotyczące zdrowia, np. czy posiadasz geny które przyczyniają się/są u ludzi chorych na Alzheimera, Parkinsona. Poza tym mnóstwo głupstw typu zwiększone/zmniejszona podatność na odczuwanie jakichś smaków, zapachów. Na 23andme jest dosyć spora baza ludzi, mam kontakt z dwoma osobami z którymi dziele wspólnego pradziadka.
@swerve:
Jesteś pewny co do wyboru MyHeritage? Ostatnio jak patrzyłem to chyba najbardziej opłacalne było zrobienie testu AncestryDNA albo FamilyTreeDNA i eksport na inne.
Przy okazji jak sobie importujesz dane z serwisu to możesz sobie wrzucić na promethease(czy jakoś tak) i sprawdzić predyspozycje do różnych chorób.