Wpis z mikrobloga

Nic mnie tak nie irytuje, jak odbieranie innym możliwości, które dla odbierającego są niewidzialną oczywistością.

Marek Piechocki, założyciel, prezes i współwłaściciel LPP opowiada, jak to skromnie żyje, jak to jego dzieci kupują za własne pieniądze bilety na służbowe podróże, jak to w kryzysie podwyższa pensje pracownikom. Standardowy wywiad na podbicie PRu. Aż pada to:

Jakbym mógł, to na przykład zakazałbym udzielania kredytów konsumpcyjnych. (...) Każdy z nas powinien wydawać tylko tyle, ile wypracował, a może nawet mniej


Pan Piechocki, bogaty rodzic, zabroniłby inwestowania we własną edukację młodym ludziom nie posiadającym bogatych rodziców. Na studia za granicą zasłużyli tylko ci, którym rodzicom się powiodło, lub którzy znaleźli sponsora. Jego dzieci też nigdy nie dostały ani złotówki ponad to, co zarobilły. Pan Piechocki nie jest przecież hipokrytą. A nie, czekaj:

Moje dzieci mogły studiować, co chciały. Na to nigdy nie oszczędzaliśmy.

Kiedy jeden z synów chciał ode mnie pieniądze na wyjazd, powiedziałem: „Połóż swoje na stół, a ja ci dam drugie tyle”. (...) Zarobił równowartość 12 tys. zł. Dołożyłem drugie 12 tys. zł.

Dzieciom mówię: wszystko zostanie zapisane wam w fundacji rodzinnej.


Tylko tyle, ile zarobiły. A może nawet mniej. Kredytów zakazać.


Wywiad: http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,22822025,marek-piechocki-prezes-firmy-odziezowej-lpp-jak-jest-kryzys.html

  • 25
Pozytywna historia kredytowa przy kredycie hipotecznym jest najczęściej równolegle tak samo wartościowa jak brak historii kredytowej.


@13579_: Nieprawda. Brak historii kredytowej jest zawsze oddzielną kategorią zmiennej niezależnej w modelu scoringowym. Inaczej dostajesz zniekształcone dane do estymacji modelu PD, którego karta scoringowa jest składową; klient bez historii kredytowej jest automatycznie osobą, która nie mogła nie wykonać zobowiązania i wejść w stan defaultu w ogóle.
@13579_: Przecież ocena punktowa teoretycznie powinna być czynnikiem najmocniej ważącym. Score przeważnie jednak uwzględnia status historii klienta. Nie są równoważne wobec siebie sytuacje, kiedy masz pozytywną historię i jej brak, bo są to zupełnie inne informacje w zakresie terminowości spłat i skłonności do zadłużania się.
W przypadku kredytu hipotecznego, a o takim była wyżej rozmowa, brak historii kredytowej nie jest czynnikiem przeważającym na decyzję kredytową. Oczywiście historia kredytowa ma wpływ na score, ale nie aż tak znaczący.

Odnosiłem się wyżej do tego, że mocno promowana jest wszędzie opinia - będziesz brał kredyt hipoteczny - kupuj cokolwiek na raty byle mieć tylko historię kredytową. A to są mocno przesadzone porady, gdyż w przypadku KH nie ma to aż