Wpis z mikrobloga

#elektronikadiy #esp8266 #elektronika #linux #majsterkowanie #pcb
Jakiś czas temu udało mi się uruchomić zaprojektowany i wykonany przeze mnie bezprzewodowy czujnik temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego oraz jasności na popularnym i dobrze znanym wszystkim esp8266. Płytka zaprojektowana samodzielnie i wykonana u majfrnedów ( ͡° ͜ʖ ͡°). Za pomiar temperatury i wilgotności odpowiada układ HTU21D, za pomiar jasności BH1750, za pomiar ciśnienia BMP280. Układ zasilany jest z jednego ogniwa Li-ion w rozmiarze 18650 i jest wyposażony w pomiar napięcia oraz układ odpowiadający za ładowanie TP4086. Wszystkie wolne piny wyprowadzone na listwę goldpin do ewentualnego użycia w przyszłości. Dane są odczytywane co 15 minut i przesyłane za pomocą protokołu MQTT do domowego serwera postawionego na minikomputerze Odroid C2 (podobny do #raspberrypi , tylko mocniejszy). Na serwerze postawiony jest Node-Red, baza danych InfluxDb oraz Grafana do prezentacji danych. Wszystkie powyższe usługi korzystają z https w celu zapewnienia bezpieczeństwa transmisji. Od około miesiąca zbieram dane z jednego czujnika, w drodze są elementy do budowy kolejnych 5 sztuk, które będą docelowo rozmieszczone we wszystkich pomieszczeniach mieszkania oraz na dworze. Urządzenie na chwile obecną pracuje stabilnie, nie ma problemu z zawieszaniem się lub gubieniem pomiarów. W razie braku transmisji lub konieczności naładowania ogniwa dostaję powiadomienie na maila. Koszt zbudowania jednego czujnika szacuję na około 30zł. Jeżeli ktoś miałby jakieś pytania odnośnie projektu to postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.
smieszko - #elektronikadiy #esp8266 #elektronika #linux #majsterkowanie #pcb 
Jakiś ...

źródło: comment_g5qlKAGKf5JUKvM6BOltx9DWZ7EkhURR.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
@smieszko: Zadziałało Mirku, dzięki. Usunąłem kont^H^H^H komentarz, odszczekuję i przepraszam za posądzenia.

Swoją drogą co za perfidna strona; zostawia nazwę i rozszerzenie wrzuconego pliku by nie budzić podejrzeń a podmienia zawartość i dokleja .iso na końcu - użytkownicy Windows powyżej 8 z domyślnymi ustawieniami (ukryte rozszerzenia znanych plików i auto-mount ISO jako wirtualny napęd) mogą się nieźle przejechać.
Mnie zdziwiło, że źródła są w pliku Setup.exe więc pojechałem avastem ale ktoś
  • Odpowiedz
@smieszko: nie masz problemu z niestabilnością przy uruchamianiu ESP? Bo nie widzę żadnych większych kondensatorów na płytce - mogą się objawiać przy słabej baterii.
Gdzie kupowałeś elementy? Aliexpress?
  • Odpowiedz
@jaguar963: Nie mam żadnych problemów, układ ani razu jeszcze się nie zawiesił. Na PCB nie ma dużych elektrolitów, ale nie są one potrzebne moim zdaniem. Blisko pinów zasilania są kondensatory odprzęgające 100nF, 10uF i 100uF. Z informacji jakie udało mi się znaleźć ważne jest też odpowiednie podciągnięcie pinów BOOT, Reset i jeszcze jednego chyba PIN15. Wszystko z wyjątkiem PCB zamawiane na Aliexpress.
  • Odpowiedz
@smieszko: ESP ma duże szarpniecia prądu dlatego stabilizatory nie wyrabiają i napięcie może mocno przysiadac. Wszystko zależy do jakiego napięcia ogniwa będziesz chciał pracować
  • Odpowiedz
@smieszko: Pięknie pięknie. Dopiero zaczynam się bawić więc nie bardzo się orientuję, ten esp8266 z tego co rozumiem używa się tak jak każdego innego arduino - a do jakiego modelu z oficjalnych jest porównywalny pod względem możliwości/mocy? Pomijając wifi.
  • Odpowiedz
@smieszko: Aha dobra myślałem że to tag arduino - coś mi się pochrzaniło ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale używasz go jako mikrokontrolera tak? Bo jest programowalny a w wymienionych przez Ciebie elementach nie ma innego uC. Nawet wiki mówi że esp może być programowane toolami do arduino. Widzę że kod masz w cpp, jeżeli nie przez arduinowe toole to przez jakie?

A C++ based firmware. This core
  • Odpowiedz