Wpis z mikrobloga

idą święta więc czas prezentów. Mam niby pomysł dla mamy tylko potrzebuję fachowej pomocy, bo mimo że kiedyś byłem w tym bardzo biegły to z wiekiem coraz mniej się interesuję. Otóż chciałbym zlozyć się z reszta rodziny i kupić jej pierwszego smartfona, pomyślałem o xiaomi redmi note 5a bo cena w granicach 400zl wydaje się atrakcyjna tylko mam paę pytań:
1. Miui jest w miarę surowe i nie ma za dużo bloatwareu?
2. System na tych bebechach będize płynny? -> cel to korzystanie z dzwonienia/sms oraz vibera whats-upa messengera od facebooka i zdjęć og googla, żadnych gier poza ewentualnie takimi pierdółkami jak "waż" czy "kulki" i dziesiątek aplikacji nie przewiduję.
3.Da sie jakoś za pomocą śrubokręcików w przysżłości rozebrać telefon an tyle aby wymienić baterię? (mam Samsuga S4 juz prawie 4 rok, telefon juz leciwy, ale po 3 latach wymieniałem baterię i odzyskał cudownie siły, więc to dla mnie dosyc wazne, a wiem że Xiaomi nie ma demontowalnej tylnej klapki)
4. Jak ten telefon ogólnie się ma właśnie do mojego Samsunga S4 na snapie600? Nie ukrywam ze jego wydajnośc mimo wieku jesty dla mnie zadowalająca, w gry nie gram, mam dosyć sporo aplikacji i wszystkie działają, przeglądarki, youtuby, messendżery też, ekran fhd jest dla mnie aż nadto, nie widzę nawet potrzeby aktualizacji mojego andka 4.4. (od początku mam złamany telefon i wgranego mocno zmodowanego samsungowskiego oryginalnego touchwizza 4.4).
5. Jaki to ma aparat względem mojego Samsunga (zjęcia robi dobre jak się skupię, nie szarpię nim i dobrze go poustawiam - focus itp., nie urywam że słaby i wolny autofocus oraz brak stabilizacji to największa bolączka mego telefonu). Wiem że Xiaomi robi słabe zdjęcia w nocy (za ta cenę to rozumiemi) ale jak własnei z dobrymi warunkami (chodzi o to czy mama nie bedzie musiała tak jak ja klikać puntu do złapania ostrości, czekać aż aparat zfocusuje i powtrzac do skutku jeśli nie uda mu się za pierwszym razem)
6. Podsumowując jak sie właśnie 5a ma się do mojego S4. Najłatwiej miś się do tego odnieść, bo wiem że jeśli mój telefon mi wystarcza to jeśli ten będzie na tym samym poziomie plus lepszy autofocus to jej tym bardziej bedzie wystarczał