Wpis z mikrobloga

#piwowarstwo hej mirki, blg po 10 dniach burzliwej spadło do 3, daliśmy chmielu na cichą. To już 6 dzień, stoi fermentor w kuchni i co jakiś czas wciąż bulgocze. Pachnie i wygląda normalnie. Czy to jeszcze fermentacja? Trochę strach przelewać do butelek, żeby nie strzelało.
Przeciągnięcie cichej może mieć negatywne konsekwencje dla piwa? Chodzi o zwykłe APA.
  • 10
@RomeYY: @Lrrr: Eh panowie coraz więcej amatorów się pcha do zabawy hehe. Mam nadzieję że NIE PRZEJDZIE TA NOWELIZACJA USTAWY, BO TEŻ KUPIŁEM GRATY W PROMOCJI I BĘDĘ ROBIŁ PIWO BEZ PAŃSTWOWEGO EGZAMINU! XDDD
@pampkijampki: z przelewaniem do butelek nie ma co się spieszyć. Daj jeszcze drożdżom popracować, niech dojedzą co mają dojeść. Podejrzewam, że jakbyś zlała piwo już teraz, to możesz się spodziewać zapachu zielonego jabłuszka. A czy przeciągnięcie cichej może mieć negatywne konsekwencje? Może, pod warunkiem, że będzie trwało naprawdę długo. Może pojawić się zapach autolizy, ale szanse na to są bardzo małe w przypadku fermentacji cichej. Ja na przykład swojego ostatniego stouta
A czy przeciągnięcie cichej może mieć negatywne konsekwencje? Może, pod warunkiem, że będzie trwało naprawdę długo. Może pojawić się zapach autolizy, ale szanse na to są bardzo małe w przypadku fermentacji cichej.


@ellek: @pampkijampki: szybko pojawi sie tanina, posmaki lodygowe, ostra, nieprzyjemna goryczka z chmielu dodanego na cicha.

To już 6 dzień, stoi fermentor w kuchni i co jakiś czas wciąż bulgocze.


@pampkijampki: rozpuszczalnosc CO2 w piwie zalezy od
@Wafellini: oh, przegapiłem ten fragment posta. Zupełnie o tym nie pomyślałem, że można dowalić chmiel do jeszcze pracującego piwa. No racja, jeśli chmiel już trafił do wiadra, to nie ma na co czekać. W tym przypadku zrobiłbym pomiar blg, za 3 dni powtórzył modląc się żeby się wynik nie zmienił.
Ja, na przykład, chmiel na cichą dodaję dopiero jak wiem, że piwo jest gotowe do rozlewu. Jak już mi się pomiary
@Wafellini: @ellek: Sypie sie chmiel i na burzliwą chociażby w new england ipa. Z tą łodygą to też jest różnie, raz mi piwo leżało miesiąc i tanin, oraz łodygi nie stwierdziłem.
@Lrrr: warto rowniez dodac ze jest to bardziej ciekawostka niz metoda, a zdania co do jej skutecznosci sa bardzo podzielone, bo jak na razie nikt nie wie jak i czemu mialby to dzialac lepiej niz normalne chmielenie na zimno.

Wiadomo za to ze drozdze sa potrzebne do biotransformacji olejkow z chmielu i dla tego na zimno chmielimy w zakresie temperatur aktywnosci drozdzy i nawet podczas fermentacji cichej te procesy i tak