Wpis z mikrobloga

#f1 #formula1 #kubica #wrc #rajdy

Raz na jakiś czas jakiś czas ktoś taki jak #stanowski czy #rudzkicwel twierdzi, że Robert podczas swojej kariery zajmuje się głównie "waleniem w barierki" i ogólną demolką. Nigdy nie widziałem żadnych statystyk, które możnaby przedstawić takim geniuszom jako kontrargument, więc wkurzyłem się i sam to policzyłem.

Podczas swojej kariery w F1 Robert Kubica stanął na starcie 76 wyścigów. Z własnej winy nie ukończył trzech:
- słynny wypadek podczas GP Kanady 2007
- w ulewnym deszczu podczas GP Wielkiej Brytanii 2008 wypadł z toru
- podczas GP Włoch 2009 spowodował kolizję z Webberem i uszkodził bolid

Kubica ze swojej winy nie ukończył 4% wyścigów F1. Za dużo tych barierek jednak nie rozwalił.

Przejdźmy jednak do jego startów w rajdach. Tutaj nie wygląda to tak różowo, ale nie powiem, żeby było tragicznie.
Robert wystartował w 50 poważnych rajdach (według angielskiej Wikipedii). Z własnej winy nie ukończył 10 z nich. Jak łatwo policzyć daje nam to 20% nieukończonych rajdów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że rajdy są sportem dużo bardziej kolizyjnym od F1, więc porównałem wynik Roberta z kilkoma topowymi kierowcami WRC:

Sébastien Ogier - 5 razy zdobył tytuł mistrza świata - 125 startów - 13 razy nie dojechał do mety - 10% nieukończonych rajdów
Thierry Neuville- wicemistrz w sezonach 2013, 2016 i 2017 - 85 startów - 12 razy nie dojechał do mety - 14% nieukończonych rajdów
Andreas Mikkelsen - 3 miejsce w sezonach 2014, 2015 i 2016 - 88 startów - 17 razy nie dojechal do mety - 19% nieukończonych rajdów
Jari-Matti Latvala- wicemistrz w latach 2010, 2014, 2015, 3 miejsce w latach 2012, 2013 - 182 starty - 28 razy nie dojechał do mety - 15% nieukończonych rajdów
Sébastien Loeb - 9 razy zdobył tytuł mistrza świata - 169 startów - 21 nie dojechał do mety -12% nieukończonych rajdów

Pięciu wybranych przeze mnie kierowców wystartowało w sumie w 649 rajdach, a 91 z nich nie ukończyli. Oznacza to, że najlepsi kierowcy WRC, którzy od początku swojej kariery jeżdżą w tej klasie, średnio w 14% startów nie dojeżdżają do mety. Czy 20% Kubicy jest złym rezultatem biorąc pod uwagę to, że zdecydowaną większość swojej kariery spędził na torach, a nie na OSach? Nie wspominając już nawet o przepaści jaka dzieliła samochody wyżej wymienionych od samochodów Roberta.

Jako ciekawostkę sprawdźmy jeszcze jak sobie radził człowiek legenda WRC - Colin McRae, mistrz świata, trzykrotny wicemistrz, który od 1993 do 2003 roku nigdy w klasyfikacji generalniej nie był niżej niż na siódmym miejscu.
Brał udział w 146 rajdach, z których nie ukończył aż 60! Legendarny Colin McRae nie dojechał do mety w 41% swoich startów! Tępy jełop, zagrożenie na drodze i morderca dzieci.

Dla ciekawych - wyścigi i rajdy nieukończone przez Roberta:





Oczywiście, jak widać, uwzględniłem jedynie starty Roberta w poważnych rajdach. Jeżeli jest tutaj jakiś miłośnik statystyki to może poszukać tych wszystkich małych rajdów o puchar sołtysa. Mnie jednak to zadanie przerosło szczerze mówiąc. Oczywiście mogłem się gdzieś pomylić, więc nie wyzywajcie od razu od januszy.
SalParadise - #f1 #formula1 #kubica #wrc #rajdy

Raz na jakiś czas jakiś czas ktoś ...

źródło: comment_v0oJk3fE6VGugj67eIfNgRuEAJkuv89L.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@some_ONE: ale zauważ, że jak każdy wali konia do sukcesu to przechodzi to bez echa, a jak napisze się coś kontrowersyjnego, to wszyscy o tym mówią. Za długo czytam Stanowskiego i Zarzecznego, żeby brać to na serio :)
  • Odpowiedz
@SalParadise nie zwracajmy na niego uwagi, zakolak to debil, który zna się nawet nie tyle na piłce, o której gówno wie, a na Barcelonce i do niedawna legii, bo był kolegą prezesa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@krzysssi33k To w ogóle ktoś czyta tego Zarzeczego? Co on #!$%@? artykuły pod ziemią pisze? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@SalParadise: zapomniałeś o najpoważniejszym (oprócz Kanady) dzwonie Kubicy - w 2009 #!$%@?ł się w tył Toyoty Trullego w Chinach. BMW było tak pancerne, że pojechało dalej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
KLIK

W rajdach niestety Kubicy najlepiej szło w WRC-2 - tam też zdobył w jednym sezonie więcej punktów do klasyfikacji WRC niż w pozostałych sezonach. W WRC miał innego pilota i raz, że dużo dzwonił, a dwa - miał bardzo dużo awarii. To psuje obraz, zresztą - w F1 2007 też w większości wyścigów miał problemy z autem.

EDIT: Na Suzuce 2010 Kubicy odpadło koło na samym początku wyścigu
mexi - @SalParadise: zapomniałeś o najpoważniejszym (oprócz Kanady) dzwonie Kubicy - ...

źródło: comment_ViqytkT7f0S5acyKMmZQBRyHUub7HPND.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Vegetan: aż tak dobrze nie pamiętam, osobiście winę bym przypisał Robertowi, ale jakby nie patrzeć - warunki były bardzo ciężkie (dziś by pewnie w takich nie jeździli :D) i wystarczyło, że Jarno zwolnił wcześniej niż trzeba, a ograniczenie widoczności zrobiło swoje.
Niemniej - przez 4,5 sezonu Kubica zrobił błędów mniej niż 70% kierowców w 2017 ;)

Aha - gwoli ścisłości - Kubica popełnił jeszcze dwa błędy - we Francji 2008
  • Odpowiedz