Wpis z mikrobloga

https://kryptowaluty.info.pl/niekorzystna-interpretacja-podatkowa-dla-uzytkownikow-kryptowalut/
#bitbay #bitcoin #kryptowaluty

w związku z nową interpretacją, jaka jest odpowiedź giełdy bitbay? Kilka dni temu byłem zapewniany przez konsultanta że wystarczą jedynie potwierdzenia transakcji fiat na giełde i odwrotnie ( podatek dochodowy - koszty, dochód) , a każdej poszczególnej transakcji pomiędzy kryptowalutami na giełdzie nie trzeba dokumentować.
  • 19
@iAmTS: nie jest tak że urząd oszacuje wartość prawdopodobnie na Twoją niekorzyść, jeśli nie udowodnisz wszystkich transakcji barterowych i uzyskanego z tego tytułu wynagrodzenia? Będzie ciekawie
@fenektolis: Przeciez to jest wiadome od bardzo dawna. To wynika wprost z przepisow, tu nie ma co interpretowac. Sprzedajesz cos za cos i masz dochod musisz zaplacic podatek.
To co sprzedajesz i za co nie ma znaczenia, tak samo nie ma znaczenia gdzie trzymasz "majatek".
@fenektolis: no, ale ta interpretacja stoi w oczywistej sprzeczności z innymi interpretacjami. Co powoduje, że spodziewam się tam wniosku do sądu i jakiegoś wyroku bo to #!$%@? jakieś nieporozumienie.

Tak serio to pozostaje albo wypłacanie małych kwot, żeby być pod radarem, albo zmiana rezydencji, albo nie wiem #!$%@? co. Czekać.
@iAmTS: Czekać? Prosze Cię XDDDD na zakaz handlu kryptowalutą pod groźbą sztumu?
Natomiast w kwestii podatku - to wymiana orzechów na jabłka, jeżeli tylko przyniesie Ci zysk - podlega opodatkowaniu, jeżeli prawo nie reguluje jakiejś wąskiej dziedziny to stosuje się ogólne zasady opodatkowania.
@fenektolis: @iAmTS: @papciu: Tylko że skąd masz wiedzieć przy takiej wymianie że masz zysk? Mam przeliczać obie wymieniane waluty na złotówki i szacować ile zarobiłem? A co jeżeli danej monety nie ma na poskich giełdach? Najpierw na $/€ a później na PLN wg kursu NBP? A co jeżeli dana giełda nie ma fiatów? Przeliczać przez BTC dodatkowo? Po jakim kursie?
Tego nikt nie jest w stanie wyliczyć bo to
@MaybeTomorrow: no właśnie o czymś takim mówię. Do tego mamy 1 interpretację z decyzją, że za każdą transakcję i z 5, że przy wymianie do fiat. Jak wiemy interpretacje są tylko dla konkretnego zapytania dla konkretnej osoby a potem możesz ich użyć w sądzie czy w urzędzie żeby decyzję poprzeć - nadal jednak nie jest to prawo. Serio tu jakiś co najmniej wyrok sądu by się przydał, a potem #!$%@? prawo.
@MaybeTomorrow: tak samo jak wymieniasz dolary na euro, tzn. jeżeli robisz to z zyskiem (w stosunku do pln), to obliczasz różnice kursowe i od nich płacisz normalny podatek dochodowy.

A co jeżeli danej monety nie ma na poskich giełdach? Najpierw na $/€ a później na PLN wg kursu NBP? A co jeżeli dana giełda nie ma fiatów? Przeliczać przez BTC dodatkowo? Po jakim kursie?


Żaden problem - przecież jesteś w stanie
@papciu: Ale pytam się - jak chcesz obliczyć wartość jakiegoś shitcoina we fiatach? Bo kurs euro czy dolara znajdziesz sobie oficjalny na stronie NBP, ale kursu BTC oficjalnego już nie ma. Możesz wziąć z kilku giełd, gdzie kurs różni się o kilka % a do tego jeszczy pytanie czy kurs kupna czy sprzedaży. A co jeżeli handlujesz większą ilością i po tym kursie i tak byś nie był w stanie kupić
@MaybeTomorrow: przecież napisałem Ci jak. Jak dochodzi do barteru gdzie wymieniasz kasztany na szklanki, to też nie wiadomo jaka jest cena tych konkretnych dóbr. Przez skarbówkę cena jest szacowana na podstawie szeregu czynników, zwykle jest to uśredniona wartość danego dobra pochodzaca z kilku niezależnych od siebie źródeł i na tej podstawie wyliczany jest ewentualny dochód.

Tak też będzie z kursem danej kryptowaluty, do wyliczenia średniej wartości wezmą kursy z największych giełd,
dochód = przychód - koszty,

na podstawie historii transakcji i uśrednionych kursów krypto i kursów średnich nbp nie mów, że tego nie wyliczysz.


@papciu: no wydaje się proste, ale w przypadku traktowaniu wymian tak jak opisano w interpretacji, musisz tutaj uwzględnić FIFO, czyli jak np. zrobisz 10 transkacji, btc-altcoin i z powrotem, to btc które posiadasz stają się jakby podzielone na części o "różnej wartości" (rożnej cenie po jakiej je nabyłeś,
@papciu: a i jeszcze jedno. Sprawę mocno komplikuje fakt, że jedna sprzedaż np. 1 jednostki kryptowaluty za btc wiąże się z powstaniem większej ilości transakcji po różnych kursach. Np. są oferty kupna 0.1 jednostki po kursie 0.1 btc, 0.1 jednostki po kursie 0.099 btc, 0.8 osiem jednostki po kurise 0.098 - w tym momencie masz trzy transakcje. Z praktyki wiem że bywa ich 10, nawet 20.
@psi-nos: no i co to za problem wyliczyć z tego dochód? (Zdaję sobie sprawę z uproszczenia) ale to jest tak jakbyś sobie zrobił spacer po mieście ze 100 euro i wymieniał je 10 razy po 10€ w różnych kantorach, gdzie są różne kursy. Nie widzę problemu, będzie to upierdliwe przebrnąć przez setki transakcji ale wyliczyć dochód się da.

I co, przy ewentualnej kontroli powiesz, że miałeś tysiące transakcji i nie chciało
@papciu: Nie bardzo rozumiem jak miałoby się stosować tę interpretację w DG biorąc pod uwagę przychody i koszty. Przypuśćmy, że kupiłem krypto X w w ilości 1 za 1000$ i zaliczyłem do kosztów zakup praw majątkowych za 1000$, cena wzrosła, teraz 1 X kosztuje 2000$, mogę za mój 1X kupić inne krypto: Y które kosztuje 1000$ za 1 Y, zakładam dla uproszczenia że kurs wymiany pomiędzy tymi krypto to 1X:2Y czyli
@papciu: gorzej jak jest więcej niż setki transakcji - nie obejdzie się bqz zrobienia tego jakimś skryptem.
Jescze jedna sprawa - dokumentowanie kosztów. W przypadku częstego handlu będziesz miał przychody i koszty znacznie większe niż zysk. A koszty muszą być dobrze udokumentowane. Przy transakcji krypto-krypto nie masz praktycznie żadnego dowodu, czyli masz duże, nieudokumentowane koszty.
@papciu: Oczywiście mowa o podatku dochodowym, tylko wskazuję na to, że każda transakcja krypto-krypto nie generuje dochodu, przychód w przeliczeniu na fiat jest równy wydatkowi który zaliczam do KUP (analogicznie do pierwotnego zakupu krypto za fiat który zaliczam do KUP) operacja jest więc do wykazania w KPiR, ale jest obojętna podatkowo. Proszę mnie poprawić jeśli nie mam racji.