Wpis z mikrobloga

Pytanie z grubej rury, dzisiaj mi ten pomysł podsunęli studenci, z którymi mam zajęcia. Gdybym napisał i wydał skrypt o obsłudze Worda, Excela + innych programów do obróbki danych (np. Statistica, Origin, Qtiplot), to ile osób by wyraziło tym zainteresowanie? Oczywiście do tego by były odpowiednie pliki i materiały do ściągnięcia z internetów (dane do arkuszy, wykresów itd.) + prezentacje z nagraniem audio/video - krok po kroku jak wykonać daną operację. Okazuje się, że te rzeczy nie są zbyt oczywiste dla większości pierwszaków.
Sprawdzam czy ewentualna grupa docelowa by obejmowała tylko studentów mojego wydziału i podobnych (kierunki ścisłe), czy może inni też by byli tym zainteresowani (w końcu licencjat/magisterkę trzeba jakoś napisać) oraz czy początkujący pracownicy korpo też są zainteresowani. Napisanie takiego skryptu to trochę ból w tej części ciała, w której plecy tracą szlachetną nazwę, a o samym wydaniu nawet nie ma co wspominać. Chcę wiedzieć czy jest to warte zachodu.

PS
Tak, wiem, to są bardzo proste rzeczy, których można się nauczyć samemu. Gratuluję jeśli to umiesz - ten wpis cię nie dotyczy. Na 40 studentów pierwszego i drugiego roku, z którymi mam zajęcia, tylko kilka osób wiedziało jak zrobić regresję liniową.

#studia #korpo #microsoft #excel #word #office #libreoffice
  • 30
@AVAW osobiście wolę skrypty/książki /artykuły, bo
Wideo się ciężko przeszukuje, do tego czytam szybciej wzrokowo niż lektorzy z filmów... Wiem że wtórny analfabetyzm jest w modzie, ale może bez przesady z filmikami?
Zwłaszcza że grupa docelowa to studenci - teoretycznie powinni umieć czytać ze zrozumieniem...
Na 40 studentów pierwszego i drugiego roku, z którymi mam zajęcia, tylko kilka osób wiedziało jak zrobić regresję liniową.


@pinczi: z 1 roku to jeszcze rozumiem. Z drugiego już gorzej. Ja musiałam się nauczyć na 2gim semestrze żeby robić sprawka z fizyki.

Sama idac na studia bylam prawie zielona z excela i worda, w sensie no potrafilam otworzyc oba i jakies podstawowe rzeczy robic... ale np. spisu tresci w wordzie nigdy
@pinczi: Z wydawaniem skryptu jest tak, jak to podsumował znajomy doktor - jak student idzie do sklepu po flaszkę to wyda 30 zł bez żalu i na jednej się nie skończy, a jak ma dać 20 zł za skrypt to kombinuje z kserówkami i drukowaniem z chomika. Także pro publico bono - śmiało, może uścisk dłoni rektora dostaniesz za osiągnięcia w dydaktyce, ale robiąc względnie czystego PDFa (co jest dużo mniej
@TheRakQueen: Regresja liniowa to praktyczne zastosowanie podstawowego twierdzenia teorii pomiarów: Przez każde 3 punkty da się poprowadzić prostą, pod warunkiem, że jest odpowiednio gruba.