Wpis z mikrobloga

Witajcie. Postanowiłem zbudować instalację fotowoltaiczną o mocy ~3kWp on-grid. Moja wiedza opiera się wyłącznie na tym co poczytałem ostatnio w sieci. Przechodząc do meritum chcę zbudować instalację składającą się z 12 paneli, każdy podłączony do mikroinwertera i dalej do urządzenie zbiorczo-monitorującego i dalej już chyba licznik dwukierunkowy. I teraz już pod górkę:
1. Czego nie uwzględniłem w zamieszczonym schemacie? Zabezpieczenia sieci, instalacji?
2. Mam w domu instalację 3-fazową obecnie na mikroinwerterach jestem wstanie zbudować instalację tak by nie było problemów z bilansowaniem międzyfazowym?
3. Czy ktoś z was zajmuje się tym tematem i jest w stanie przedstawić mi ofertę na taką instalację? Lub odpowiedzieć na kilka bardziej technicznych pytań?
4. Jestem otwarty na wszelkie formy pomocy jak i chęć podzielenia się widzą.

#fotowoltaika #elektroenergetyka
@Amadek wołam bo ostatnio robiłeś AMA na ten temat
Qgix92 - Witajcie. Postanowiłem zbudować instalację fotowoltaiczną o mocy ~3kWp on-gr...

źródło: comment_5bnzqqG2OCg8d64FV8irZ738zY7PHOQL.jpg

Pobierz
  • 13
Witam:)
Pierwsze ci mi się rzuca w oczy to trochę błędny schemat. Instalacji nie wpinamy "w licznik" ale za licznikiem w istniejącą instalację elektryczną budynku. Licznik dwukierunkowy montuje energetyka na swój koszt.
Muszę jeszcze Cię zapytać, czy masz uprawnienia energetyczne żeby zgłosić instalację do energetyki? Energetyka nie akceptuje zgłoszeń od osób nie posiadających uprawnień.

Mikroinwertery są bardzo mało popularnym rozwiązaniem. Zostały wyparte przez optymalizery.
@Amadek: Zaletą mikroinwerterów jest dłuższa żywotność i gwarancja, a także łatwa możliwość rozbudowy instalacji - to mnie przekonuje aby iść w tym kierunku.
@Qgix92: jak podłączysz pod 3 fazy - nie ma problemu z bilansowaniem; pod jedną - kwestia operatora sieci. Zabezpieczenia - przydałaby się przepięciówka, eska i ew. rozłącznik izolacyjny.
@CichyBob: mógłbyś trochę szerzej opisać kwestię proponowanych przez ciebie zabezpieczeń (co gdzie i po co?) - jestem zielony jeżeli chodzi o sprawy elektryczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Qgix92: Ogranicznik przepięć typu B+C - chroni przed przepięciami i "pełni rolę odgromnika"; Wyłącznik nadprądowy typ b, dla 1 fazy 16A dla 3 faz 10A, rozłącznik izolacyjny ma pełnić funkcję odizolowania instalacji pv od sieci w razie konieczności, nie bawiłem się w mikroinwertery i pewnie jest tu zbędny z racji tego że po odłączeniu zasilania nie będą one i tak funkcjonować. Jeszcze wyłącznik różnicowoprądowy 25A z racji tego że przewody będą
@CichyBob: Wielkie dzięki. Rozumiem, że rozłącznik odłączałby prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną (uniemożliwiał przepływ wytworzonego prądu do sieci energetycznej) w momencie zaniku napięcia na sieci? Z tego co się dowiedziałem właśnie takie coś jest potrzebne przy mikroinwerterach.
@Qgix92: tak, o to właśnie chodzi, tworzy izolowaną przerwę między siecią a inwerterami. Zwykły inwerter nie działa w przypadku braku napięcia w sieci, a jak wspomniałem wyżej nie robiłem jeszcze mikroinwerterów, więc możliwe jest że są wymagane. Przy zwykłym inwerterze też je się stosuje ale w trochę odwrotnym celu :)
@CichyBob: trochę rozjaśniłeś w mojej głowie.
W takim razie już chyba jestem w stanie jako taki schemat narysować. Pozostaje jeszcze tylko odpowiednio dobrać panele do inwerterów i znaleźć jak najlepsza ofertę jakoś/cena.
rozłącznik odłączałby prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną (uniemożliwiał przepływ wytworzonego prądu do sieci energetycznej) w momencie zaniku napięcia na sieci


@Qgix92: rozłącznik nie spełnia norm bo nie zrobi tego automatycznie.