Wpis z mikrobloga

Zacząłem się uczyć Javy, kupiłem sobie polecaną wielokrotnie książkę - Java. Podstawy. Wydanie X.
Przeczytałem dwa pierwsze rozdziały ale ewidentnie, książka jest pisana pod kogoś, kto już coś tam z programowania liznął.

Co moglibyście polecić do przeczytania/obejrzenia aby ogarnąć absolutne podstawy i dopiero później wrócić do książki?
#java #naukaprogramowania
  • 14
@bohlen Ogarniasz? Mógłbyś rozwinąć? xd bo może źle się wyraziłem, materiałów po angielsku mam dużo i to powiedziałbym najwyższej klasy, ale jednak po angielsku musisz rozumić. Plus bez stresu z tym z jakim językiem zaczniesz, chodzi o załapanie fundamentów, bo te są w każdym praktycznie języku takie same - jak to ogarniesz to później to ewentualnie kwestia nauczenia się jakiegoś języka. A co do tych jakie są dobre na początek, opinii jest
@jeronimo_martini: Ogarniam na poziomie C1.
Po zapoznaniu się z dwoma rozdziałami tej książki stwierdziłem właśnie, że brakuje mi tych fundamentów. Nie wiem co powinienem ogarnąć na początek.
A co do języka, jeśli Java nie należy do najtrudniejszych (a wydaje mi się, że tak nie jest), to wolałbym już przy niej pozostać - nie chcę zaczynać 5 rzeczy na raz.

ps Może pomoże, jak powiem jaki mam cel - za rok o
@bohlen C1 ujdzie,. Z ciekawości, myślisz że jesteś C1 czy jesteś certyfikowanym C1 ;d? W każdym razie, wyślę ci jutro rano na pw rzeczy i coś tam ci jeszcze napiszę, bo aktualnie jestem na mobilu a łatwiej mi będzie podlinkować na komputerze. Angielski to zresztą i tak podstawa w tej branży, a moim zdaniem nie ma się co po polskiemu uczyć - materiały anglojęzyczne są zwykle lepsze i przystępniejsze.
@bohlen Teoretycznie wydaje mi się że tak, z tym że trzeba zaznaczyć dwie rzeczy: wymagałoby to i sporo wysiłku i sporo samozaparcia, bo trzeba by klepać godziny dziennie i to regularnie. Z tą matematyką to jest tak że jest ona konieczna w computer science, ale w programowaniu już nie tak bardzo, chociaż jest kilka rzeczy które trzeba ogarnąć. Dla przeciętnego człowieka który zajmuje się programowaniem nie jest ona tak ważna więc bez
@bohlen: mam Java Podstawy wyd. IX i przed nimi przerobiłem książkę Lisa Java. Praktyczny kurs. - po każdym przykładzie Lis opisuje co się dzieje w programie, więc łatwiej zrozumieć przykłady niż w książce Horstmanna.
@bohlen: Skoro lubisz/potrzebujesz wiedzieć co tam się dzieje pod spodem jeszcze, to może spróbuj kurs CS50 od którejś z amerykańskich uczelni (Berkeley bodajże? Jak zgooglujesz CS50 to pewnie trafisz). To kurs udostępniony przez tą uczelnię w necie, podobno dobry i popularny. Ja sam już to wszystko znałem jak ten kurs trafił do netu więc nie skorzystałem, ale widziałem ze dwa nagrania i słyszałem opinie i wygląda spoko.