Wpis z mikrobloga

Cały cytat Donalda Tuska. Bez wycinania kontekstu, jak to mają ostatnio w naturze prawicowe media. W tej formie wydaje się on bardzo celny i zmuszający do refleksji:

Polskość jako zadany temat… Wydawałoby się: tylko usiąść i pisać. A tu pustka, tylko gdzieś w oddali przetaczają się husarie i ułani, powstańcy i marszałkowie, majaczą. (…) Jak wyzwolić się z tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od urodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło – ponuro – śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych rojeń? "Polskość to nienormalność" – takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać, a zrzucić nie potrafię (nie chcę mimo wszystko?), wypaliły znamię i każą je z dumą obnosić. Więc staję się nienormalny, wypełniony do granic polskością, i tam, gdzie inni mówią człowiek, ja mówię Polak; gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pieniądz, ja krzyczę Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); kiedy inni budują, kochają się i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy. I tylko w krótkich chwilach przerwy rozważamy nasz narodowy etos odrobinę krytyczniej, czytamy Brzozowskiego i Gombrowicza, stajemy się normalniejsi.


#neuropa #4konserwy #polityka
anonimek123456 - Cały cytat Donalda Tuska. Bez wycinania kontekstu, jak to mają ostat...

źródło: comment_H5CyABEBgRmsbAPpFYh77BVy70JYrA4n.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
Każda nawet średnio wykształcona osoba zrozumie co napisał. To odpowiedź na zmanipulowaną prawicową narrację.


@anonimek123456: ja rozumiem. On jest niechętny polskiej kulturze i temu, że różnimy się od zachodu czyli skrócenie tego wszystkiego do "polskość to nienormalność" jest jak najbardziej trafne.
  • Odpowiedz