Wpis z mikrobloga

#elektronika #elektryka

Cześć, projektuję mały GPS i bardzo zależy mi na tym aby urządzenie było uruchamiane za pomocą tzw pinu. Jeżeli pin znajduje się w środku to obwód jest przerwany, jeżeli pin jest wyjęty to + i - się dotykają i urządzenie działa, może być również na odwrót, przejrzałem masę katalogów ale wydaję mi się, że po prostu źle szukam... mógłby mi ktoś pomóc?

PS. Ważne są również wymiary, całość jest bardzo mała, jeżeli pin miałby być okrągły to myślę, że jego średnica to max 5mm.

Z góry dzięki za pomoc.
  • 21
@przech: nie będzie żadnej diody i wyświetlacza, chodzi o to aby osoba korzystająca z tego GPSU wiedziała kiedy działa a kiedy nie. w Tym przypadku - jest pin wsadzony - nie działa i na odwrót, GPS ma być używany w spadochronach przy skydivingu i najgorsze co będzie się mogło stać to wypadnięcie takiego pinu...

Ale fajny jest pomysł z tym przyciskiem, ukryć go głębiej w obudowie i żadnego pinu nie dawać,
@badi1992: jeżeli chcesz coś na "pin" to wykorzystaj jakieś złącze. Mikro usb, mini jack, mikro hdmi.... od zatrzęsienia tego jest. Masz gotowe styki, robisz mostek i dalej to już pełna dowolność - NO lub NC w zależności od potrzeb. Wkładasz przykładowo jacka i zamykasz obwód - lub odwrotnie.
@badi1992: Idąc dalej... jak zastosujesz mini jacka to kup dobre gniazdo - takie które potrafi odciąć głośniki przy wpiętej wtyczce. Wtedy nie będziesz musiał mostkować jacka. + takiego rozwiązania jest taki, że kupujesz w kiosku słuchawki za 5zł, odcinasz kabel i nic więcej nie musisz robić. Samo wpięcie w gniazdo da NO lub NC.
@prezes_jankowski: Dzięki wielkie za pomoc, nie jestem elektrykiem, możesz mi wyjaśnić od czego zależy czy gniazdo da NO lub NC (z tego co wiem to NC - obwód zamknięty, NO - otwarty).

Domyślam się również, że standardowo, bez żadnych modyfikacji po włożeniu wtyczki jack będzie obwód zamknięty - urządzenie działa. Zgadza się?
@badi1992: > z tego co wiem to NC - obwód zamknięty, NO - otwarty

Dobrze wiesz ;-) Gniazdo słuchawek da Ci styk NO, jeżeli wtyczkę jack zmostkujesz to po włożeniu wtyczki obwód się zamknie.

Możesz też dać gniazdo jack które potrafi rozłączyć obwód - takie gniazdo masz zazwyczaj w... wieży stereo ;-) Jak podepniesz słuchawki to odcina Ci kolumny - daje Ci to większą ilość kombinacji bo masz dodatkowo styk NC
@badi1992: z projektu który mi podałeś mogę jedynie wizualnie ocenić który styk jest od czego. Jeżeli posiadasz schemat gniazda które zastosowałeś będę Ci wstanie odpowiedzieć precyzyjnie co i jak możesz połączyć.

Gniazdo mono oczywiście możesz zastosować.
Jeżeli schematu nie masz to daj znać, postaram Ci się wtedy rozrysować to sam.
@badi1992: na fotce masz gniazdo jack - jest tam oznaczony styk. Gdy nie ma wtyczki w gnieździe styk jest zwarty - urządzenie działa. Gdy wtyk jest w gnieździe blaszka się rozwiera i obwód zostaje przerwany - urządzenie nie działa.
W praktyce możesz tam zastosować nawet gwoździa bo zwarcie, rozwarcie styku następuje w sposób mechaniczny - coś włazi do środka i rozpycha blaszki. Właśnie tak działa odcięcie audio w najprostszych sprzętach.

Jeżeli
Pobierz
źródło: comment_gh24hdKF027Xl4jZPxSdOULcQFTJdVLq.jpg
@prezes_jankowski: Pod względem wymiarów wybrałem wstępnie takie gniazdo mono:

https://www.tme.eu/pl/details/fc68102/zlacza-jack/cliff/jyo-29-fc68102/

W załączniku pełna specyfikacja gniazda.

Jeżeli chciałbyś mi to jakoś rozrysować to podaję jeszcze screena z tym gniazdem.

PS. Nie wiem czy te gniazdo wygląda w środku tak samo jak te co pokazałeś na screenie także mam nadzieję, że schemat trochę pomoże.

Z góry dzięki !
Pobierz
źródło: comment_g54dPWHV9wAW4Y8iMWr1o5ai6SyycHlP.jpg