Wpis z mikrobloga

Mirki pytanie teoretyczne. Przypuśćmy, że są obok siebie 3 gniazdka elektryczne każde na 16A. Czy jest możliwość zsumowania tych obwodów w jeden większy np. z zabezpieczeniem 63A? Wszystko w obrębie jednej fazy. Potrzebuje zasilić kilka urządzeń na jednej listwie które razem pobiorą ok 40A. Mam listwę zasilającą zakończoną wtyczką jak na zdjęciu, przewód 3x10mm2. Z logicznego punktu widzenia powinien się ten prąd rozłożyć na przewody idące w gniazdkach ale z elektryką nie jestem za pan brat także wolę zapytać.
#elektrotechnika
m.....n - Mirki pytanie teoretyczne. Przypuśćmy, że są obok siebie 3 gniazdka elektry...

źródło: comment_bLFKIp95SpZtJ47YsIk4YNgvdkFCwVO7.jpg

Pobierz
  • 7
@m00n: Nie będzie problemu tylko nie zapomnij bloku rozdzielczego i głównego przewodu do prądu zabezpieczenia dostosować - no i oczywiście łączone muszą być równolegle :)
@fok_fok: Dzięki za odpowiedź. Sam tego nie będę robił na pewno komuś zlecę, tak chciałem zapytać czy to możliwe jest tylko ;) Czyli rozumiem, że jeśli do każdego gniazdka doprowadzone jest 3x1.5 to prąd rozłoży się równolegle na te 3 obwody tak jakby płynął jednym przewodem 4.5mm2? Tak w dużym uproszczeniu oczywiście ;)
@kozi966: Zdaje sobie sprawę że nie będzie to eleganckie rozwiązanie, niestety nie ma możliwości wiercenia w ścianiach i ciągnięcia przewódu do głownej tablicy. Jeśli wiąże się to z jakimś nieezpieczeństwem to zrezygnuję oczywiście z tego pomysłu.
@m00n: Po pierwsze, prąd nigdy Ci się nie rozłoży idealnie po równo.
Po drugie, jak sobie wyobrażasz to, że podłączysz 3 przewody neutralne, które de facto nie są zabezpieczone i którymś z tych trzech popłynie np. 70% twojego założonego prądu? Co ma ten przewód zabezpieczyć?
Zamiast od razu akceptować czyjeś rozwiązanie (jak to zrobił fok_fok), może warto czasem chwile zastanowić się nad tematem. Już samo to, że do gniazdek doprowadzone jest
Już samo to, że do gniazdek doprowadzone jest 3x1,5 przy zab. 16A jest trochę... słabe.


@kozi966: To jest jeszcze do zweryfikowania, być może jest tam 3x2.5. Założyłem tak tylko, bo w większości rozwiązań (nawet w kablach do UPS-ów) przewód do 16A jest 3x1.5
@m00n: Sorki ale źle zrozumiałem twój post, myślałem że chcesz dodać jedno zabezpieczenie 63A jako główne przed zabezpieczeniami 16A na linie. Któreś z urządzeń zrobi ci niespodziankę i pociągnie 30A i upali ci wszystko.