Wpis z mikrobloga

szpece od linuxa mam problem a jestem noobem, zainstalowałem program z paczki tar.bz (dokaldnie ffmpeg 3.4) mialem tez w systemie ffmpeg 2.8. Chciałbym teraz wyinstalować oba: apt-get remove ffmpeg wywaliło mi tylko 2.8. a jak wpisuje na root@linux: ~# : ffmpeg to dalej uruchamia 3.4. ktoś coś poradzi?
#ubuntu
#linux
  • 7
  • Odpowiedz
@Gib_Melson: jak kompilujesz sobie samemu pakiet, to jeśli w instrukcji jest:
./configure
make
sudo make install

to zamiast sudo make install używaj checkinstall. Dzięki temu zamiast potem bawić się w ręczne usuwanie pozostałości, jedyne co będziesz musiał zrobić to usunąć paczkę. Checkinstall będziesz sobie musiał doinstalować.
  • Odpowiedz
@mlglegitnoscopez: @fervi: @turok2016: dzięki panowie za podpowiedzi, jak juz jestesmy w temacie czy moglisbycie jeszcze poradzić jak skompilować ffmpeg z dodatkowymi atrybutami? chodzi mi o --enable-gnutls i --enable-openssl. Coś czytałem że chodzi o plik ./configure tylko troche to dla mnie abstrakcyjne gdzie mam go odpalić.
  • Odpowiedz
@Gib_Melson: ./configure --enable-gnutls --enable-openssl

A dokładnie jak nie wiesz to pobierasz źródła ffmpeg z internetu, rozpakowujesz, wchodzisz z konsoli do nich i wydajesz to polecenie
  • Odpowiedz
@fervi: poszedłem na calosc i przeinstalowalem ubuntu na vpsie , i zainstalowalem ffmpeg poprzez apt-get install ffmpeg, czyli teraz powininiem gdzie odpalic tego ./configure?
  • Odpowiedz
@Gib_Melson: Nie no, to ffmpeg masz. Wszelkie configure służy do skompilowania (zamiany kodu literkowego [rozumianego przez ludzi podobno] na komputery). Ty apt-get install ffmpeg zainstalowałeś po prostu program od razu na komputerowy, przez kogoś innego "przetłumaczony"

To tak z głowy
sudo apt-get install build-essential
sudo apt-get build-dep ffmpeg # Zainstaluje wymagane pakiety do kompilacji
apt-get source ffmpeg # pobierze źródła ffmpeg
cd ffmpeg
./configure --enable-gnutls --enable-openssl
make
sudo make install
  • Odpowiedz