Wpis z mikrobloga

Mirki, zaraz zwariuje - proste pytanie: kim jest konsument?

"Ustawa z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta Dz. U. z 24 czerwca 2014 r. poz. 827 umożliwiająca odstąpienie od umowy zawartej na odległość jest ustawą konsumencką, regulującą stosunki pomiędzy przedsiębiorcą a Konsumentem, czyli osobą fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową."

Co to oznaczna? Czy jeżeli kupuje rower w sklepie internetowym i podaje dane do faktury na moją firmę to jestem konsumentem czy nie? Oświadczam, że zakup nie jest bezpośrednio związany z moją działalnością gospodarczą lub zawodową.

#prawo #prawokonsumenckie #kiciochpyta
  • 8
@Sebql: W momencie w którym bierzesz fakturę to jest to zakup bezpośrednio związany z twoją działalnością właśnie dlatego, że wziąłeś fakturę. Bo skoro bierzesz fakturę na firmę to znaczy że chcesz to wrzucić w koszt prowadzenia działalności. Tak więc strzał w kolano, bo zostaje Ci tylko gwarancja producenta a przepisy o ochronie konsumenta cie nie dotyczą.
@Sebql: Ooo, a to coś nowego, nie wiedziałem o tym. Mikro bawi mikro uczy, dzięki! Natomiast kluczowy w tym zapisie jest fragment o oświadczeniu sprzedawcy, rozumiem to jako dobrą wolę sprzedającego a nie przepisy prawa, więc jak trafimy na Janusza biznesu to nadal ciemna dupa. Lepiej nie brać faktury na firmę, zysk z tego niewielki w porównaniu z potencjalną stratą.
ciekawe na podstawie czego to wymyślili.

Niestety dla nich ale firmy traktują zakup na FV jako zakup na firmę i tyle


@Singularity00: allegro ma jednych z najlepszych prawnikow jakich widzialem w zyciu serio.

Z ustawy jasno wynika ze jesli wezmiesz fakture na przyklad na firme ojca to nie jest to zwiazane bezposrednio z twoja dzialalnoscia gospodarcza wiec nadal jestes konsumentem.