Wpis z mikrobloga

@Morit: Sęk w tym, że jedyne wałki PTFE jakie znalazłem to 10mm i więcej, rurek też nie ma, wszystkie 2/3mm do filamentu 1,75. Użycia kabla koncentrycznego też za bardzo nie wchodzi w grę, bo RG316 ma 1,5mm średnicę izolatora teflonowego.
@a8110aac8b: Łożyska IGUS są chwalone, tego samego bym się spodziewał tutaj, ale pewnie będzie trzeba metoda prób i błędów dobrać wymiary. Moje wałki od Anet A8 mają 7,7mm zamiast 8
@Rodzynek_w_serniku: Problem tkwi w tym, że prowadnica ma teoretycznie 8mm, musisz dodać luz na pasowanie suwliwe oraz 2 rurki 3mm a średnica zewnętrzna łożyska wynosi 15mm. Daje to tylko 0.5mm grubości ścianki w kilku punktach, niestety trochę za mało.
@meloon: a jakbyś użył dyszy 0.2mm? Nie wydrukowałbyś tego? Przy dyszy 0.4mm może być problem, ale 0.2 chyba powinna dać radę. A samo łożysko i tak wsunięte będzie w ten... słowo mi wypadło, wiesz w co ( ͡º ͜ʖ͡º) więc raczej nic strasznego nie powinno się stać.
@meloon: Za łożyska liniowe zapłacisz mniej a będą zdecydowanie lepsze. Teflon jest miękki i drogi. (100pln/kg, zamawialiśmy skądś z Poznania, poza tym ptfe ma ogromne zakresy dopuszczalnych tolerancji np. na wałku 30 mm -0 + 2 mm na metrze oraz jest bardzo trudny w obróbce (jest miękki i się ciągnie)).
@damian_co_dalej: Jeszcze nie próbowałem, ale wolałbym zrobić inny projekt łożyska, które ma bardziej wymyślne kształty wewnątrz mające na celu wprowadzenia napięcia wstępnego między łożyskiem a wałkiem. Takie jak tutaj. Można wtedy użyć suchego smaru teflonowego, który na jakimś portalu był polecany do takich zastosowań.