Wpis z mikrobloga

Pytanie do wykopowych ekspertów w dziedzinie akumulatorów Li-ion. Jak oscylowanie poziomem naładowania w bardzo małym zakresie wpływa na żywotność? Powiedzmy, że ładuję przez sekundę prądem C/10, a przez kolejną rozładowuję takim samym, utrzymując praktycznie stałe napięcie akumulatora. Temperatura w zakresie do 40*C.
Domyślam się, że BMS po pewnym czasie zacznie wariować i trzeba będzie wykonać pełny cykl. Ale jak ma się do pojemności baterii?

Pytam, bo programując na telefon, trzyma się go podpiętego pod USB i często występuje taka sytuacja jak powyżej. Nie mogłem znaleźć sensownych opracowań na ten temat - minimalny testowany DoD wynosi zwykle od 10%.

#pytanie #technologia #telefony #programowanie

  • 8
@piomar123 jestem tym pierwszym z tagu #liion ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zależy od Napięcia na którym będziesz katował ta baterie.
BMS z tych głupszych tylko obserwuje napięcie i temperatury. Wiec nie zglupieje. Liiony nie mają efektu pamięci i najlepiej się "czują" przy napięciu nominalnym 3,7V.
Jesteś w stanie podłączyć tel na sekundę i go odłączyć manualnie, tobiac w międzyczasie co potrzebujesz?
@Issac: To nie ja podłączam na sekundę. Telefon jest cały czas podłączony, ale skoki obciążenia powodują, że ładowanie USB nie wyrabia. Przykładowo: gniazdo daje 500mA, z czego normalnie telefon zużywa 300mA i zostaje 200mA do ładowania. Wczytuję jakąś apkę, załączam debugger, zwiększa się zapotrzebowanie procesora do 700mA, przez co brakujące 200mA musi pobrać z baterii.
I tak skacze sobie z kwiatka na kwiatek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@piomar123 będzie trwałość spadać vs zwykle uzytkowanie, ale tylko w przypadku gdy napięcie będzie oscylować w górnej granicy pracy baterii.
Chyba że ładowarka będzie idealnie dopasowana i jej wydajność nie pozwoli na przekraczanie 4V.
Aczkolwiek i tak pewnie z 2lata+ spokojnie podziała bez puchnięcia
@Issac: Ok, dzięki za odpowiedź. Czyli najlepiej pracować gdzieś w okolicach 50% baterii. Zwykle staram się nie ładować powyżej 80% i zainstalowałem sobie AccuBattery, żeby przypominał o odłączeniu ładowarki. Kiedyś próbowałem ograniczać prąd ładowania, ale telefon zaczyna się oburzać i ciągle wyłącza i włącza ponownie ładowanie.

Mam nadzieję, że bateria podziała jak najdłużej, bo jej wymiana wymaga rozklejania obudowy.