Wpis z mikrobloga

#filozofia #filozofiazdupy #stoicyzm

Pamiętaj o tym, żebyś przy każdej rzeczy bądź rozweselającej na duszy, bądź przynoszącej pożytek, bądź wzbudzającej upodobanie — zawsze stawiał sobie następujące pytanie: „Czym jest ta rzecz właściwie?” — I tak na przykład, jeżeli dzban budzi w tobie upodobanie, mów sobie: „Dzban jest tą rzeczą, która budzi we mnie upodobanie”. Przeto kiedy ten dzban się stłucze, nie zmąci to w tobie pokoju ducha. Jeżeli znowu serdecznie całujesz swe dziecię lub żonę, mów sobie: „Całuję człowieka” . Przeto kiedy ten człowiek umrze, nie będziesz rozpaczał".


Epiktet z Hierapolis – filozof rzymski, jeden z reprezentantów stoicyzmu. Uczeń stoika Muzoniusza Rufusa. Twórca szkoły w Nikopolis w Epirze.

serio miałoby to komukolwiek pomóc?
kurkuma - #filozofia #filozofiazdupy #stoicyzm
Pamiętaj o tym, żebyś przy każdej rzec...

źródło: comment_VOcw1UUwd5s0YiTLvlQxVGmzPa5SkZFg.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@CzoperekPL: rozumiem do czego dążyli. Nie rozumiem jak uświadamianie sobie, że "całuję człowieka" mogło nastawić do łatwiejszego pogodzenia się ze śmiercią bliskiej osoby.
  • Odpowiedz
@kurkuma: To chyba miało działać na zasadzie "całuję TYLKO człowieka", więc jak on umrze, to nie powinienem się przejmować, bo czymże jest człowiek wobec wiecznego wszechbytu determinującego los (czyli pneumy). Upraszczam oczywiście, bo filozofia stoicka jest dużo szersza i w ogóle, ale wydaje mi się, że o to może chodzić w tym fragmencie (chociaż wydaje się on jakiś wyrwany z kontekstu, dobrze by było wiedzieć co było wcześniej i pózniej.
  • Odpowiedz
@kurkuma Chodziło może o to aby uświadomić sobie, że mimo, że jest to bliska osoba to i tak umrze tak samo jak te wszystkie osoby nieznajome dookoła. Więc trzeba być tego świadomym cały czas, a gdy przyjdzie ten dzień ból nie będzie aż tak wielki. Trochę bełkot, ale aby zrozumieć pewne rzeczy trzeba poświęcić im wiecej czasu niż tylko tyle aby przeczytać jeden tekst. (nic nie sugeruje) Może ma to sens kiedy
  • Odpowiedz
@kurkuma: Tak, to pomaga. Badania wykazują, że im osoba jest bardziej rozemocjonowana tym 1) jest mniej świadoma siebie i otoczenia, 2) jest bardziej skłonna do depersonalizacji, w tym podejmowania decyzji wbrew własnym wartościom.
Ad1) do tego stopnia, że osoby nagrane pod wpływem emocji, zapytanie o przebieg wydarzeń nie potrafili określić co się działo, wręcz nie pamiętali istotnych własnych zachowań. Gdy pokazano im nagrania, często byli bardzo zdziwieni własną postawą.
Ad2) tak
  • Odpowiedz
@kurkuma: Stoicyzm to koniec filozofii greckiej i śmierć rzymskiej vir - męskości. Nie przypadkiem Aureliusz był ostatnim z 5 najlepszych cesarzy rzymskich. Jego panowanie to początek tej anty-życiowej filozofii.
  • Odpowiedz