Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektryka jak to podłączyć ? 3 gniazdka (jedno podwójne) + ściemniacz. W puszczę po prawej kabel 3x1.5 z innego gniazdka do zasilania i drugi z lampy


@andrzejrybnik: sam piszesz, że zasilanie gniazd idzie z innego gniazdka.
  • Odpowiedz
@Tirmen nie ma dodatkowego sterowania. Ale podłączam do sciamniacza kable brązowy i niebieski z lampy a jeszcze jakoś musze podłączyć do ściemniacza zasilanie . (?)


@andrzejrybnik: zasilanie powinieneś mieć w brązowym z lampy. nic więcej nie wpinasz tylko te dwa. tak powinno być ok ale jak mówię na odległość nie da się ocenić stanu faktycznego, powinno tam być zasilanie, ale czy jest?
  • Odpowiedz
@andrzejrybnik: Fajnie jest samemu remontować, ale rób to z głową. Na wstępie widać, że cebulisz na przekrojach i masz przewymiarowane zabezpieczenia. Nie chodzi o to, że prąd cię jebnie, tylko zależy nam żebyś nie spalił sobie chaty xD.
  • Odpowiedz
  • 0
@trochejanusz nie cebulę . Ile na tym zaoszczędziłem ? 10 zł? Nie znam się więc pytam
. Doradzili 1.5 więc tam mam
Zabezpieczenia takie zrobił developer ... Może są inne kable chodź raczej wyglądały mi na taki sam przekrój w obecnych kontaktach
  • Odpowiedz
@andrzejrybnik: Zaraz spalisz ściemniacz. W sklepach lepiej nie słuchać rad odnośnie elektryki. Mało kto się zna. Odepnij niebieski z gniazda przy ściemniaczu i podłącz go do L samego. Od N do gniazdka skąd wyciągnąłeś niebieski poprowadź przewód.
  • Odpowiedz
@andrzejrybnik: trochę tam jednak #!$%@?łeś. Ściemniacz nie ma przewodu PE (żółto-zielony). Po drugie do każdego gniazda teraz pociągnąłeś stałe 230 V, a z tego co rozumiem to ściemniacz ma sterować jednym gniazdkiem, że zmniejszasz napięcie (swoją drogą sprawdź czy lampka obsługuje ściemnianie), więc nie możesz podłączyć przewodu L (brązowego) bezpośrednio do tego gniazda, bo zawsze będziesz miał tam 230 V. Musisz przez ściemniacz (brązowym kablem) podłączyć gniazdko (brązowy kabel).

Nie jestem elektrykiem, nie biorę odpowiedzialności za wszystkie uszkodzenia sprzętu czy ciała, za śmierć też nie biorę.

Tutaj już mniej pewna część: Interesuje Cię lewy obrazek na ściemniaczu, brązowy (z 230 V) podłączasz do L w ściemniaczu, a z N~ bierzesz inny brązowy (albo lepiej czarny) i podłączasz go do gniazdka (zamiast brązowego 230 V), którym chcesz
  • Odpowiedz