Wpis z mikrobloga

Zbudowałem maszynę(piłę) która posiada wszelkie możliwe osłony i zabezpieczenia stosowane w piłach dostępnych na rynku. Posiada mocną i stabilną obudowę, jej budowa zapewnia bezpieczną pracę i nie grozi porażeniem, dzięki czemu jest równie bezpieczna jak każda inna piła dostępna na rynku. Teraz pytanie, czy mogę z taką piłą wykonywać pracę na budowach nadzorowanych przez inspektorów?
Czy muszę starać się o deklarację CE i ocenę zgodności wykonania maszyny z dyrektywami UE i odpowiednimi normami PN-EN?
Dodam że nie zamierzam produkować tej maszyny a używać jej będę tylko ja, jako jednoosobowy podwykonawca.

#prawo #bhp #maszyny #budownictwo
  • 16
@jarezz czyli muszę iść(gdzieś) z piłą na badania potwierdzające że jest bezpieczna i wtedy naklejam znaczki CE i inne ostrzeżenia i jest ok, tak?

Ciekawe tylko gdzie badają piły ()
@PajonkPafnucy: nie zajmuje się dyrektywą maszynową na co dzień ale z mojego zawodowego punktu widzenia jako #bhp i z punktu znanych mi przepisów to na budowie nie możesz jej używać. Dlaczego? Teren budowy traktowany jest jako zakład pracy i odpowiada za bezpieczeństwo na nim GW. To że jesteś na JDG jako podwykonawca nie zmienia nic. To że tylko ty będziesz pracować na niej też nie. Moim zdaniem to będzie za drogi
@PajonkPafnucy: Zapewne reguluje to Twoja umowa. Na miejscu Kierownika Budowy bez zastanowienia zakazałbym użytkowania takiej maszyny, niezależnie od tego jak solidnie została wykonana.

W praktyce jeśli nie straszy wyglądem i nie robisz na budowie, gdzie trzeba mieć te paski zakładane na brodę przy kaskach to wszyscy będą mieli wywalone. Oczywiście do czasu aż na budowę wtargnie PIP na rutynową kontrolę ( ͡° ͜ʖ ͡°) A o certyfikacji
@jarezz: zapewne musiał bym się zgłosić do Ośrodek Certyfikacji Indywidualnych Środków Ochronnych i Roboczych na badanie, ciekawe tylko ile by ta impreza kosztowała. Jeżeli mniej niż 5000 to wchodzę w to bo za te pieniądze nie ma na rynku piły która spełniałaby moje wymagania. Jeżeli więcej(dużo więcej) to musiałbym myśleć nad jakimś programem "Dotacje na innowacje, badania i rozwój" może patent do tego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dobra Miraski, krótkie szkolenie:

Każda maszyna wprowadzana na rynek wspólnotowy musi posiadać Deklarację Zgodności (CE) wystawioną przez jej producenta lub upoważnionego przedstawiciela. Jeżeli osoba prywatna zbudowała maszynę, i sama ją użytkuje (nawet w celach zarobkowych) i nie udostępnia osobom trzecim, to nie musi spełniać wymagań Dyrektywy Maszynowej 42/2006/WE, dotyczy to również np. prototypów zbudowanych z myślą o targach itd.

@PajonkPafnucy Ośrodek Certyfikacji Indywidualnych Środków Ochronnych i Roboczych zajmuje się atestowaniem środków ochrony
@MichaelEllis: coś Ty :D tak tylko pytałem bo przypomniało mi się o tym zabezpieczeniu :) wiem tylko tyle że tarcza jest do wyrzucenia po stopie i uchwyt tarczy też, ale nie często wkłada się paluchy w tarczę :D działa to na impuls elektryczny który przeskakuje między tarczą, a drugim przedmiotem, stąd zatrzymuje się dosłownie przed palcem
@ShpxLbh: Znam zasadę działania, ale mam wątpliwości co do niezawodności tego układu, jak to się ma do rzeczywistych warunków pracy, a nie programu na Discovery: zapylenia, zabrudzenia, gruboskórnych drwali z Bieszczadzkich lasów...
Ośrodek Certyfikacji Indywidualnych Środków Ochronnych i Roboczych zajmuje się atestowaniem środków ochrony osobistej np. kasków, okularów, butów itd.


@MichaelEllis: na ich stronie stoi:
Zakres certyfikacji...
...maszyn do obróbki drewna, w tym pilarek tarczowych i taśmowych, strugarek wyrówniarek i grubiarek, obrabiarek kombinowanych, czopiarek, frezarek z pionowym wrzecionem i posuwem ręcznym, przenośnych pilarek łańcuchowych

Zdjęciem na razie się nie podzielę, myślę nad zastrzeżeniem wzoru przemysłowego a nuż ktoś będzie chciał odkupić ( ͡
@MichaelEllis: Nie mam aktualnie czasu żeby się tym zajmować, jak znam siebie to w przeciągu dwóch lat powinienem temat załatwić. Trzeba dopracować szczegóły to tu, to tam, żeby certyfikować produkt na wskroś przemyślany. Generalnie presji czasowej z tym nie mam, poruszyłem temat na zasadzie rozpoznania terenu i cierpliwie czekam aż go zrealizuję.
Jak by się coś mocno ruszyło to dam znać, pomoc zawsze mile widziana:]