Wpis z mikrobloga

Przedwczoraj biegałem po łące metrowych pokrzyw, jedzony przez komary, właśnie dla takiego kadru. Sierp Księżyca nad pylonem Mostu Rędzińskiego, który jest najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce

Tym samym zakładam nowy tag: #100zdjecksiezyca, w którym będę zamieszczał zdjęcia naszego naturalnego satelity z jakimś elementem krajobrazu.
100 - 1 = 99
FB #sakowisz
#fotografia #wroclaw #tworczoscwlasna #architektura #astronomia
giebeka - Przedwczoraj biegałem po łące metrowych pokrzyw, jedzony przez komary, właś...

źródło: comment_QVK3f4tVZNJ2bxBaqMjtHQsE4L7UAqEJ.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
@giebeka: przedwczoraj Księżyc miał taką fazę? :O Tydzień temu (w piątek w nocy) oglądałęm i też tak wyglądał. Powinien urosnąć przez tydzień i to do 25% ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
  • 0
@giebeka ostatnio kupiłem 55-250 IS STM i też chcę zacząć bawić się w astrofoto, jak dobierać ustawienia aparatu? Maksymalna wartość otwarcia przysłony żeby zdjęcie było jak najostrzejsze czy wtedy już czas naświetlania będzie za długi i księżyc się rozmyje?
  • Odpowiedz
@czesu: Zdjęcie najostrzejsze jest w okolicach f/7.1-f/9 w zależności od obiektywu. W astrofoto najlepiej jakby najwięcej światła wpadało na matrycę, więc jak najbardziej otwieramy przysłonę (najniższy numerek, w twoim przypadku f/4-f/5.6, w zależności od ogniskowej). Pamiętaj, że zawsze można podnieść ISO, aby Księżyc się nie rozmywał, tylko to już kosztem szumów.
  • Odpowiedz
@giebeka: Wyczuwam Fałsz. Przy tej fazie księżyca, jest on na tyle blisko Słońca, że niebo nadal jest niebieskawe o tej porze. To oznacza, że zrobiłeś to zdjęcie nocą, gdy było już całkowicie ciemno i wkleiłeś w fotoszopie. Przejrzyj podstawy astronomii.
  • Odpowiedz
@SillySweet: Zdradzę ci tajemnice, większość zdjęć, które widzisz w internecie jest w jakiś sposób poprawione. Kilka suwaczków w Lightroomie oczywiście było, lecz zdjęcie dużo się od oryginału nie różni: jest trochę rozjaśniony most. Zapraszam na PW po rawa jeśli chcesz.
  • Odpowiedz