Wpis z mikrobloga

Cześć,

Minął prawie rok odkąd zaczęliśmy (jako członek tzw. turkusowej organizacji Noordwind) tworzyć własną platformę o nazwie Collectively, której głównym celem jest zarówno usprawnienie komunikacji pomiędzy mieszkańcami i jednostkami publicznymi jak i aktywizacja ludzi do przykładania większej uwagi o wspólne dobro jakim jest ich okolica oraz środowisko. Tutaj krótki tutorial o co w tym chodzi (tylko jeszcze trzeba go uzupełnić o nowe ficzery jak np. grupy) ;).

Zapraszam do przeczytania [udostępnionego artykułu na blogu, zgłaszania opinii dotyczących aplikacji (webowa oraz beta na Androida) jak i pomysłu (wszystko jest rozwijane na bieżąco i na pewno posiada ciągle sporo błędów lub niedoróbek), a od siebie chciałbym dodać jeszcze kilka przysłowiowych słów.

Na początek może krótko o użytych architekturze i technologiach, bo jest to częściowo wpis programistyczny (to samo co na blogu i wiki):

-Platforma open source, rozproszona, w chmurze, oparta na (mikro)serwisach.
-Orkiestracja i zarządzanie kontenerami Dockerowymi z wykorzystaniem Ranchera.
-API oraz serwisy stworzone głównie z użyciem C# i .NET Core 2.0.
-Szyna danych RabbitMQ, baza danych MongoDB, Redis jako cache, AWS S3 do trzymania plików.
-Travis CI jako buid serwer.
-Natywna aplikacja na Androida (wczesna beta, póki co dostępna tylko dla użytkowników z Polski).
-Responsywna aplikacja webowa stworzona z użyciem frameworka Aurelia.
-Komunikacja w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem websocketów (tutaj jako usługa socket.io, bo SignalR póki co kuleje w .NET Core),
-Aplikacja webowa jako panel administracyjny (dopiero powoli powstaje) oparta na React.

Wszystko można odpalić lokalnie zarówno za pomocą Dockera jak i bez niego (skrypty w repozytorium Collectively.Docker).

To co jest istotne, to fakt, że całe rozwiązanie tworzymy od początku z własnych przekonań, może i nawet pewnego poczucia misji, nierzadko po godzinach (ja ostatnio całkowicie zrezygnowałem z typowej pracy zarobokowej jako freelancer aby poświęcić się głównie temu). Wszystko to co robimy tzn. cały kod źródłowy jest w pełni otwarty (open source), gdyż z jednej strony uwielbiamy korzystać na co dzień z otwartego oprogramowania więc chcemy dać coś od siebie dla globalnej społeczności programistów, a z drugiej mamy świadomość jak istotna jest transparentność, zwłaszcza w przypadku usług "społecznościowych" gdzie większość z nas jest wyczulona na swoje dane oraz prywatność.

Rozmawialiśmy z różnymi jednostkami publicznymi takimi jak np. MPO, MPGO, ZIKiT, Policja, UMK - wiele z nich wyraziło zainteresowanie, jednak część już posiadała bądź rozwijała własne systemy, niektóre narzucone ministerialnie. Ostatecznie jednak udało nam się podjąć współpracę z ZZM (Zarząd Zieleni Miejskiej) w Krakowie na zasadzie "luźnego partnerstwa" tzn. my posiadamy platformę, a oni chcą jej użyć do celów związanych z zazielenianiem terenu, dbaniem o jego czystość itd. - to wszystko poskutkowało tym, że najprawdopodobniej 15 września odbędzie się specjalne, otwarte dla wszystkich wydarzenie (na które już teraz zapraszam) będące swojego rodzaju konferencją prasową gdzie m.in. zaprezentujemy działanie Collectively. To ten pierwszy ale bardzo możliwe, że zarazem najistotniejszy krok związany z rozwojem naszego projektu oraz jego "propagacją". Trzymajcie kciuki za powodzenie ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#programowanie #programista15k #programujzwykopem #opensource #informatyka #dotnet #dotnetnews #csharp #spetz #akademiaspetza #startup