Wpis z mikrobloga

Witam ponownie akwariowe świry (ʘʘ)
Proszę o porady. Początkujący akwarysta here. Zbiornik 25 litrów o klasycznych wymiarach z jednym mieszkańcem, 4 kilogramami naturalnego żwiru, 1x korzeń, 1x sztuczna plastikowa kryjówka ( ͡° ͜ʖ ͡°) oraz Cryptocoryne Petchii w duecie z Microsorum Pteropus. Oświetlenie codziennie od około 7 do 21-22. Zbiornik ma 2.5 tygodnia, wszystko już jest ładnie (chyba, jak na początkującego) no u zaczęły się ulubione glony ( ͡° ʖ̯ ͡°). Rano ich nie było a wieczorem już się pierwsze na szybach pojawiły. Moje pytanie jak sobie z tym radzicie oprócz przecierania szyb. No i Wasze opinie bardzo mile widziane co tu jeszcze dodać do tego zbiornika, głównie z roślin - pewnie one są powodem glonów bo ich za mało zapewne ( ͡° ʖ̯ ͡°). Jakieś proste rośliny i mało wymagające. Może coś w stylu jakiś kępek trawy? Nazw fachowych jeszcze nie ogarniam. Coś do żwiru? Może jakiś 1kg jakiejs ziemi czy czegoś dla tych roślin? Wiecej niż 1kg to nie bardzo już chce ładować, żeby było coś tej wody w zbiorniku a nie sam żwir ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Dawajcie swoje sugestie i pomóżcie zielonemu w tym temacie Mirkowi rozkręcić się into akwarystyka (ʘʘ)

#akwarystyka #akwarium #pokazakwarium

Pobierz super_tux - Witam ponownie akwariowe świry (ʘ‿ʘ)
Proszę o porady. Początkujący akwary...
źródło: comment_BTBR3U4TSVJNv6cCECirf2EiT4ioVnQX.jpg
  • 8
@super_tux: no akwa sobie dojrzewa, to pewnie wysypie glonów. Byś musiał zbadać wodę i bilansować składniki.
Po pierwsze to krócej świeć. Ja np. świecę od 9.30 do 19.
Nie dmuchaj dużo powietrza, sam strumień, by był ruch wody wystarczy. (U ojca zauważyłem w cholerę glonów gdzie leci najwięcej bąbli + krasnorosty, ale on lubi taki wulkan to ma...)
Roślinek możesz sobie dosadzić, najwyżej kiedyś wytniesz ;)
I przy takim podłożu raczej
@super_tux: ja takich vulkanoidow nie lubie. I nauczylem sie z doswiadczenia ze na takim bialym zwirku gowno zyjatek strasznie wyglada. Poczytaj o ziemi ogrodowej w akwarium. Oczywiscie jesli chcesz miec rosnace roslinki bo taki zwir to tyle ma wartosci odzywczych co piasek putyni a na pustyni to cos tam rosnie ale nic spektakularnego. Tzn stokrotka na putyni nie wyrosnie :) laduj tam krewetki ,duzo mchu i zeby bylo kolorowo ze dwie
@damiano_polishiano: @swiss:
Dzięki koledzy za rady :) Naświetlanie postaram się skrócić (jakiś automat w końcu zrobię do tego celu ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
Powietrza dużo nie dmucham - napowietrzacza brak, a filtr wylot ma w stronę tylnej szyby, normalnie potrafił robić takie zamieszanie, że biedny bojek tam pływający zawsze kończył na przeciwnej szybie akwarium ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡°
Oczywiscie jesli chcesz miec rosnace roslinki bo taki zwir to tyle ma wartosci odzywczych co piasek putyni a na pustyni to cos tam rosnie ale nic spektakularnego. Tzn stokrotka na putyni nie wyrosnie :)


@super_tux: @swiss: a to nie jest picrel? Mój ojciec ma coś takiego i co tydzień wywalamy roślin, bo je #!$%@?ło chyba. Zero nawożenia.

Możesz kupić sobie "podłoże aktywne", roślinki w tym rosną, jest ciemne i zajebiście
Pobierz damianopolishiano - > Oczywiscie jesli chcesz miec rosnace roslinki bo taki zwir to t...
źródło: comment_ht7MWJqVIemxP2f9ck1Ax9nXzcGQz2CO.jpg
@damiano_polishiano: To jest picrel u mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wrzuciłeś to podłoże aktywne i tak się zastanawiam, czym się różni od tego żwiru co jest u mnie w zbiorniku. Wygląda prawie identycznie :D
Rozumiem, że jak złożę wizytę w sklepie i powiem o podłożu aktywnym to ziomek będzie wiedział o co chodzi? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@super_tux: to chyba jeszcze zależy jakie podłoże, ale m.in są na bazie ziemi, obniżają twardość wody lub ph, pobudzają bakterie nitryfikacyjne (chyba), mają w sobie składniki odżywcze dla roślin. A Twój to chyba po prostu jałowy żwirek

https://www.akwarystyczny24.pl/podloza-i-substraty-c-136_87.html

e: nigdy nie używałem i się nie znam, ale tylko słyszałem / czytałem chwilę o tym. Podobno dużo ludzi ufa amazoni :P
@super_tux: Mam jedna uwagę czysto praktyczną. Ta kryjówka z prawej strony wydaje się, że jest blisko przedniej szyby. Będziesz miał problem z jej czyszczeniem w tamtym miejscu. Odsuń ją (tę kryjówkę) trochę do tyłu.
Ja w ogóle dałbym ją na drugi plan bo jest całkiem duża i optycznie dominuje nad całym akwarium.
@damiano_polishiano: Dobra, to poszukam czegoś około 1kg na bazie ziemi i tam dosypię do zbiornika :) będzie to na dnie a potem przykryte tym żwirkiem co mam. Powinno być chyba git?
@MandarynWspanialy: Ok, zrobię tam przemeblowanie jeszcze to przerzucę tą kryjówkę, bo zgadza się, jest tuż przy szybie ( ͡° ͜ʖ ͡°)