Wpis z mikrobloga

#budownictwo, #budujzwykopem

Mircy taka sprawa. Jako prawilny Mirek podczas budowy domu nie mogłem pominąć najważniejszego pomieszczenia, a mianowicie piwnicy. Piwnice już są (reszta domu zresztą też :)) ale teraz pojawił się mały problem. Jest tak, ze ściany i ławy są całe z żelbetu (beton chyba B25) i są razem "spięte" zbrojeniem i wszystko to jest w ziemi. Jednak wylewane były osobno i jedyna izolacja między nimi to DYSPERBIT (ława była nim posmarowana 2x). Ściana piwnicy również została nim wysmarowana, ocieplona styrodurem 5cm i wszystko zabezpieczone folią kubełkową. Dodatkowo został zrobiony drenaż i obsypany żwirem.
Teraz przyszedł czas na zrobienie wylewek i mam sprzeczne informację.

Gość który murował twierdzi, że wystarczy pod wylewkę dać foli i będzie gitara.
Natomiast gość który ma robić wylewki twierdzi, że jest to źle zrobione, bo nie ma poziomej izolacji (woda może podciągać do góry po ścianie), a sama folia nie wystarczy bo między ławą, a chudziakiem może się przedostać woda. Radzi zrobić dodatkowo izolację na całej podłodze, przed położeniem wylewek, aczkolwiek sam nie chce tego zrobić.

Kogo słuchać? Jeśli robić izolację na chudziaku to da rade ogarnąć to samemu? Jeśli tak to pytać na składzie budowlanym czym to zrobić, czy raczej jakieś specjalistyczne firmy?

Robota jest #!$%@? na amen i gonić majstra co on to zrobił, czy raczej jest to dopuszczalne i nie zaskoczy mnie wilgoć podczas przeglądania mirko? Izolację poziomą można odnowić przez iniekcję ale jest to dosyć drogie.

Poglądowo załączam profesjonalny rysunek wykonany w programie MS Paint:
melba - #budownictwo, #budujzwykopem

Mircy taka sprawa. Jako prawilny Mirek podcza...

źródło: comment_CQ2byGEAcrJlLqzmGU9s5j9GmISx9c41.jpg

Pobierz
  • 11
@Ritycho: Nie jest tak, że papa nie nadaje się zbytnio do środka?
Zapomniałem dodać, że folia i tak będzie pod wylewką. W części mieszkalnej będę miał wentylację mechaniczną, jeśli miało by to pomóc to bym mógł rozszerzyć również na piwnice.
@melba: Wejdź sobie tutaj Wybierasz swój przypadek i patrzysz jak to powinno być zrobione. Generalnie sa to rozwiązania w ich systemie ale obrazują detale. Z tego detalu wynika, że izolacja przeciwwilgociowa musi być uciąglona. Zastanawiam się tylko co z tym zrobić...
@bakflip: no właśnie najbardziej mnie martwi ta izolacja pozioma między ławą, a ścianą oraz ta na całej powierzchni podłogi. Czy musi być, czy się obejdzie.

@Skyler: już nie pamiętam dokładnie ale chyba rurę drenażową owijali geowłókniną. Ponoć to co na zewnątrz jest jak najbardziej dobrze wykonane.
@melba: No ale to jest ten sam przypadek co z wylewką parteru. Między ścianą fundamentową, a ścianami parteru masz folie, która powinna zostać połączona z folią, która jest pod styropianem aby uzyskać ciągłą izolację poziomą. Tutaj brakuje foli między ławą i ścianą fundamentową i nie ma jak tej izolacji przedłużyć na podłogę.