Wpis z mikrobloga

#chorwacja #podrozujzwykopem
Jadę pierwszy raz na południe, ktoś coś? Z góry dziękuję za wszelkie porady, tabula rasa, zwykle na wschód - na Mazury, w tym roku przecieram nowy szlak, małe autko, piesek, dwoje prawie-nastolatków, żona i ja. Mam jedną stówkę Euro w gotówce, dwie karty i opłacone lokum na miejscu. Taka rodzinna wycieczka na dwa tygodnie (mapka w załączeniu). Wszelkie doświadczenia/porady bardzo docenione.
Pobierz
źródło: comment_4GK15KNoYp7cZ3a1SYrIR1qq6SpMJmZL.jpg
  • 10
z własnych doświadczeń - Portoroż (Słowenia) oraz Istria (Pula, Rijeka, Krk) są spoko i nie takie drogie jak niektórym się wbiło w pamięć. W pamięci mam Senj - to ciut dalej za twoimi Ledenicami - i to jedyne miejsce z czeterech pobytów w Chorwacji, gdzie w restauracji kelner pojechał bezczelnie w #!$%@? i mocno zawyżył rachunek (na pozycji spoza karty - danie dnia) i niezbyt było co z tym zrobić bo nie
Na miejscu w Słowenii czy Chorwacji bankomaty są, chociaż w takich mniejszych miejscowościach (Ledenice) może być trudniej - więc wypłać wiecej w ostatnim większym mieście po drodze. W sumie na te 4 osoby jak założysz, że potrzebujesz kasy w gotówce, to głównie będą to knajpy (4 os obiad warto przewidzieć budżet w okolicach €50), zwiedzanie i rozrywki zwykle akceptują karty lub są tanie lub blisko bankomatów.

A - monitoruj sprawę pożarów, ktoś
@uhu8: Dziękuję, namierzam na mapie Twoje porady, a jak wygląda sprawa samej podróży na miejsce, winiety, inne technikalia, nastawiam się raczej na opłaty ad-hoc, może warto jednak opłacić winiety w Słowenii (i chyba jakiś tunel w Austrii) tuż przed wyjazdem?
austria i słowenia - kupujesz winiety na granicy.
Chorwacja - rok temu jeszcze płaciło się na bramkach (na austostradzie lub na zjazdach) - można kasa lub kartą.
We wczesniejszych krajach m. UK a Austrią nie jestem na bieżąco, nie chcę wprowadzać w błąd.
Austria - http://kubawpodrozy.pl/winiety-w-austrii-2017-gdzie-kupic-i-jak-wypelnic-winiete-poradnik/
10dni - 8.90€, 2 miesiące - 25€
Wbrew poradzie na końcu strony - nigdy nie miałem problemu z kupnem winiety na samej granicy - tam na poboczu są punkty sprzedaży i hop siup.

Na Słowenii tak samo - i radzę kupić natychmiast, bo na każdej autostradzie na pkt poboru opłat (gdzie z winietą przejeżdzasz dwoma prawymi pasami) są kamerki i szybko policja Cię wyłapie za brak naklejki.
http://www.visitslovenia.pl/artykuly/1,592,0,0,S%C5%82owenia+-+winiety
winieta
@uhu8: juz jestem na miejscu. Wszystko sie zgadza. Winiety kupilem jeszcze pod Monachium. Bramki do Ledenic to 11.5 potem chyba 7.2 i jakies 1.30 w Cro. Pierwsze wrazenia bardzo fajne, te skaly i tunele bardzo mi przypominaja Norwegie. Ludzie i ich goscinnosc to bardzo mile zaskoczenie. Padam po podrozy. Korki na poludniu Niemiec i Austrii byly okropne...