Wpis z mikrobloga

Pacjent: Prusa i3 MK2S

Od kilku dni mam duży problem z czopowaniem się filamentów (sprawdzałem na kilku różnych PLA i Carbonie). Początkowo myślałem, że to wina upałów i dosyć ciepłego powietrza w pomieszczeniu, ale dzisiaj jest zimno, a problem dalej występuje.

Przeprowadzone zabiegi:
- wymiana wentylatora chłodzącego radiator na 40 mm
- wymieniona rurka PTFE
- dysza wymieniona na nową, oryginalną 0,5 mm od E3D
- na hotend jest założona sylikonowa osłonka chroniąca przed wystudzaniem przez nadmuch chłodzenia wydruku

Na pewno nie jest to wina retrakcji, bo carbonowy wydruk z załączonego zdjęcia szedł bez retrakcji (dwuścienny wałek bez wypełnienia) i też się po kilku minutach się wysypał...

Obstawiałem też zapychanie się dyszy 0,35, ale po wymianie na nową 0,5 dalej to samo.

Ktoś mi zasugerował przeprowadzenie takiej operacji:


Zrobiłem, puściłem druk i nawet przez chwilę pomyślałem, że problem został zażegnany. Jednak gdy wydruk doszedł do uszu wilka, filament znowu się zaczopował (silnik nie dawał rady go pchać i co chwilę się cofał).

Model ciąłem w #simplify3d, który domyślnie dosyć mocno zwalnia prędkość (do 5%) przy druku małych elementów. Może tutaj leży przyczyna? Drukarka próbuje drukować zbyt wolno i to rodzi jakieś (jakie?) problemy...

Jakieś pomysły, sugestie, cokolwiek?

#druk3d #prusa #prusai3 #prusai3mk2s
LukaszW - Pacjent: Prusa i3 MK2S

Od kilku dni mam duży problem z czopowaniem się f...

źródło: comment_a9bJRzV7hBLS01pC8jMg7CTIlX7ofiL4.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@drakan8: Czasami wydruki zaczynają się sypać po kilku/kilkunastu minutach. Te różowy wilk wysypał się po 4 godzinach.

Mam bardzo silne przeczucie, że ma to związek z prędkością drukowania. Tylko nie potrafię wymyślić, dlaczego niska prędkość druku (Simplify3D sam ogranicza prędkość na małych detalach do nawet 5%) miałaby powodować czopowanie filamentu...
  • Odpowiedz
Zrobiłem, puściłem druk i nawet przez chwilę pomyślałem, że problem został zażegnany. Jednak gdy wydruk doszedł do uszu wilka, filament znowu się zaczopował (silnik nie dawał rady go pchać i co chwilę się cofał).


@LukaszW: czyli zablokowal sie na wolniejszym drukowaniu, ewidentnie problem z chłodzeniem. filament jest wolno przepychany i ma czas nagrzac sie w łączniku i zablokowac przepływ
doraznie zmiejsz temperature,
popraw chłodzenie najlepiej jak wiatrak bedzie dmuchal w "dol"
  • Odpowiedz
- wymieniona rurka PTFE

- wymiana wentylatora chłodzącego radiator na 40 mm


@LukaszW:
Dobrze się orientuję, że tam jest E3D v6, z rurką teflonową tylko w radiatorze?
Czyli zmieniałeś też mocowanie/tunel? Pokaż.
  • Odpowiedz
@LukaszW:
W sumie nie widzę najbardziej interesującego. Czy tunel jest skonstruowany tak, że radiator jest chłodzony od najniższego żeberka, a jednocześnie chroni całą resztę głowicy przed przewiewem?

Widzę, że drukujesz z retrakcją - póki co bym wyłączył.
  • Odpowiedz
@FlameRunner: Temperatura jest chyba ok. Teraz sprawdzałem termometrem z termoparą. Zmierzona temperatura była tylko 8*C niższa od wskazywanej przez drukarkę (jest to pewnie kwestia tego, że pomiar był w trochę innym miejscu).
  • Odpowiedz