Wpis z mikrobloga

Kolejna porcja wiadomości z Japonii

1. Ponad dwadzieścia pięć tysięcy osób zostało ewakuowanych z obszarów dotkniętych dużymi opadami deszczu na północy kraju w prefekturze Akita. Sześćdziesiąt pięć tysięcy mieszkańców jest zagrożonych powodzią i rząd kazał rozpocząć przygotowania do ewakuacji gdyby sytuacja się pogorszyła.
Wiele dróg jest nieprzejezdnych, shinkanseny kursują tylko przez połowę trasy lub są odwołane. Obecnie nie odnotowano ofiar śmiertelnych w przeciwieństwie do powodzi na południu kraju, gdzie zginęło 25 osób.

2. Prawie sześć tysięcy mieszkańców złoży zbiorowy pozew do sądu przeciwko bazie lotniczej Atsugi na początku sierpnia. Jesienią ma dołączyć kolejne trzy tysiące osób. Mieszkańcy domagają się by operatorzy bazy czyli Marynarka Wojenna USA oraz Japońskie Siły Samoobrony Morskiej zaprzestały nocnych lotów oraz wczesnym rankiem. Hałas nisko przelatujących samolotów nie pozwala mieszkańcom spać. W ramach odszkodowania chcieliby otrzymywać około 40.000 jenów miesięcznie (ok. 1.300 zł).
Poprzedni wyrok z grudnia ubiegłego roku przyznał odszkodowania ale odrzucił wniosek by zaprzestać lotów. Baza Atsugi powstała w 1938 roku i nie leży w mieście Atsugi (około 8 km dalej), ale wtedy to było najbliższe miasto. Obecnie znajduje się niemalże wewnątrz miasta Yamato.
Baza ta jest największą bazą lotniczą Marynarki Wojennej USA w regionie Pacyfiku i zaopatruje ona lotniskowiec USS Ronald Reagan. Mieści się w niej ponad 70 samolotów oraz helikopterów a załogę stanowi ponad 2.000 żołnierzy. Japońskie Siły Samoobrony Morskiej także korzystają z tej bazy, są to głównie samoloty i helikoptery transportowe oraz samoloty patrolowe.
Nie są to pierwsze pozwy. Batalia o relokację bazy toczy się od 1977 roku. Oficjalnie wstrzymano rozbudowę zaplecza a niemalże całkowitą relokację zaplanowano na maj przyszłego roku.

3. Fala upałów trwa. Rekordowe temperatury ponad 35 stopni w cieniu odnotowano w prefekturze Fukuoka, Oita a także w Osace, Fukui i Saitamie. W Tokio i Nagoi temperatury w zeszłym tygodniu osiągnęły 33 stopnie Celsjusza.
Ministerstwo Zdrowia apeluje by obywatele nie zapominali o piciu wody i używaniu klimatyzacji szczególnie w nocy.
Wiele osób, szczególnie starszych ma nawyk wyłączania klimatyzatorów na noc co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Około 1.800 osób w zeszłym tygodniu musiało pozostać w szpitalu po udarze słonecznym.

4. Po raz pierwszy od 2011 roku gdy nastąpiła katastrofa w elektrowni nuklearnej w Fukushimie robot dotarł poniżej głównego reaktora numer 3. Kamera zarejestrowała stopione pręty paliwowe, które wyglądają jak lawa. Stopione odpady zmieszały się z innymi częściami reaktora oraz wyposażeniem poniżej. Całość zalega na dnie zbiornika zabezpieczającego.
Niestety dalej nie udało się dotrzeć do reaktora numer 1 i 2 gdyż panuje tam bardzo wysokie promieniowanie. Przedstawiciel TEPCO powiedział, że jest to pierwszy krok by zrozumieć co się dokładnie stało i by przygotować się do bezpiecznego usunięcia zagrożenia. Cały proces ma potrwać dziesiątki lat.
Trzy dniowa misja robota „Little Sunfish” (Mały Samogłów?) zakończyła się sukcesem a Toshiba, która wyprodukowała go zapewniła, że będzie dalej prowadzić badania by stworzyć odpowiednie narzędzia, które pomogą w procesie usuwania odpadów. Obecnie nie istnieją technologie pozwalające na długotrwałe przebywanie zdalnie sterowanych robotów w tak promieniotwórczych środowiskach. Kilkanaście prototypów spoczywa gdzieś na dnie reaktorów.

5. Siedem członkiń rady prefektury Miyagi wniosło protest przeciwko filmowi, który zachęca do odwiedzenia prefektury. W film promocyjnym występuje znana modelka i aktorka w kimonie. Kilka scen zawiera zbliżenie na jej usta i to właśnie te fragmenty nie spodobały się paniom z rady prefektury jako zbyt wyuzdane. Uznały je za zbyt seksualne i domagają się usunięcia filmu.
Gubernator prefektury Akiyoshi Kawabata odpowiedział, że nie zamierza nic zmieniać a tym bardziej usuwać z Internetu filmu, który ma ponad 2 miliony wyświetleń.
Pani Miyuki Amashita, która jest członkiem Japońskiej Partii Komunistycznej i prowodyrką akcji odpowiedziała, że film został stworzony za pieniądze związane z odbudową prefektury po fali tsunami z 2011 roku a jego przekaz nie zachęca nikogo by odwiedzić tą część kraju.
Natomiast współinwestor w tej promocyjnej kampanii czyli East Japan Railway (Wschodnie Japońskie Koleje) także podkreślił, że dzięki tak dużemu odzewowi kampania okazała się sukcesem.

6. Policja w mieście Hiratsuka w prefekturze Kanagawa w zeszłą sobotę aresztowała parę szesnastolatków pod zarzutem porzucenia nowonarodzonego dziecka i doprowadzenia do jego śmierci. Para przyjaciół ze szkoły ukrywała całą sprawę przed wszystkimi. Do porodu doszło w opuszczonym budynku w lutym tego roku. Niemowlaka zakopali w uszkodzonej podłodze.
Do zeszłego czwartku nikt nie wiedział o tym, że dziewczyna była w ciąży i urodziła dziecko. Para przyznała się znajomym co zrobiła, matka jednej z przyjaciółek zaalarmowała policję. Dochodzenie jest w toku.

7. Minister Obrony Narodowej pani Tomomi Inada została przesłuchana w zeszły piątek w sprawie zniszczenia dokumentów związanych z codzienną aktywnością Sił Samoobrony stacjonujących w Południowym Sudanie. Ministerstwo wszczęło dochodzenie, gdy odkryło w grudniu zeszłego roku brak zapisów z aktywności Japońskich Sił Samoobrony w czerwcu zeszłego roku, kiedy sytuacja w tamtejszym regionie była napięta.
Ministerstwo jest zobligowane do udzielania publicznej odpowiedzi na zapytania obywateli, a w tym przypadku nie potrafiło odpowiedzieć. Śledztwo wykazało, że dzienniki istniały z tego okresu i zostały wykasowane z serwerów ministerstwa.
Generał Toshiya Okabe, szef Japońskich Sił Samoobrony przyznał, że JSF posiadają dokumenty źródłowe, na podstawie których powstał raport przekazany ministerstwu i na prośbę mogą je udostępnić. Inada jednak zdecydowała by ich nie ujawniać i zataiła je przed ministerstwem.
Publicznie nie wiadomo co było w tym raporcie i jaka aktywność JSF została ukryta.

8. W poniedziałek wystartowało oficjalne odliczanie do Olimpiady w Tokio w 2020 roku. Przez nadchodzące trzy lata będą miały miejsce koncerty i rozmaite imprezy związane z promocją olimpiady. Pierwsza impreza odbyła się przed budynkiem tokijskiego zarządu miasta. Wideoprojekcja występu piosenkarki i modelki Kyary Pamyu Pamyu rozpoczęło odliczanie.

BONUS:
W Japonii większość posiadaczy samochodów wybiera samodzielnie numery rejestracyjne, taka opcja jest darmowa przy kupnie nowego samochodu. Przeważnie w jednej rodzinie gdy są dwa samochody mają one ten sam numer. By otrzymać jeden z popularnych numerów trzeba wziąć udział w losowaniu i tylko wybrani mogą taki numer dostać.

Przedstawiam listę 15 najbardziej popularnych numerów tablic rejestracyjnych z małym komentarzem ode mnie odnośnie ich znaczenia.

1. #1 – po prostu każdy chce być numerem jeden
2. #1122 – można odczytać jako „dobry mąż i żona”
3. #8888 – podobno nieformalne oznaczenie yakuzy
4. #3 – popularny dla BMW serii 3 oraz Hondy Stream LA-RN3
5. #88 – można odczytać jako tata, mama, liście, fryzjer i jest to szczęśliwy numer lub nazwisko Baba
6. #2001 – jako nowy rok nowej ery
7. #2525 – można odczytać jako uśmiech
8. #1188 – zaczynają się od dwóch jedynek później dodają np. #88 i wychodzi dobry mąż, dobra mama itp.
9. #11 – można odczytać jako „super!” używają ten numer miłośnicy piłki nożnej czy psów (można odczytać wan wan czyli tak szczeka pies po japońsku)
10. #123 – raz, dwa, trzy a także można odczytać jako nazwisko Izumi
11. #1010 – można odczytać jako toto, toaleta, biedronka, miska ryżu
12. #33 – jako imię Misa, także model Nissana Skyline, ucho, południe czy bambus
13. #5 – popularne wśród właścicieli BMW serii 5, Mitsubishi Delica D5, gra Go, fani Hiroshi Itsuki, który jest bardzo popularnym piosenkarzem Enki (sprzedał ponad 20 milionów singli i 4 miliony albumów LP na winylu w 1987 roku, dalej koncertuje i komponuje)
14. #8 – można odczytać „na szczęście” , popularne wśród właścicieli BMW serii Z8, Mazdy RX-8, także oznacza zęby czy dentystę lub „szerokie horyzonty”
15. #7 - popularne wśród właścicieli Mazdy RX-7, Aston Martin DB7, także imię Nana lub po prostu szczęśliwa siódemka.
#japonia #wiadomoscizjaponii #ciekawostki #ciekawostkijp #amajapan #ladnapani
ama-japan - Kolejna porcja wiadomości z Japonii

1. Ponad dwadzieścia pięć tysięcy ...
  • 54
Baza Atsugi powstała w 1938 roku i nie leży w mieście Atsugi (około 8 km dalej), ale wtedy to było najbliższe miasto. Obecnie znajduje się niemalże wewnątrz miasta Yamato.


@ama-japan: czyli najpierw była baza, później wokół niej powstało miasto, a teraz jego mieszkańcy domagają się odszkodowań i zaprzestania nocnych lotów? ( ͡° ʖ̯ ͡°) Zupełnie jak nasi powodzianie budujący się na terenach zalewowych.